|   | 

Wyciągarka samochodowa – narzędzie, które może się przydać niespodziewanie

Wyciągarka samochodowa to wbrew pozorom narzędzie nie tylko dla miłośników jazdy w trudnym terenie, czy pracowników firm wykonujących ciężkie prace na zupełnych odludziach. Zalety wyciągarek samochodowych są bardzo duże, a korzyści z ich stosowania docenią także osoby, które mieszkają i jeżdżą po mieście, rzadko kiedy je opuszczając.

Nie raz zdarza się, że patrząc na pojazd „uzbrojony” w to urządzenie zadajemy sobie pytanie „Kiedy może pomóc wyciągarka samochodowa?”. W życiu nie brakuje sytuacji, w których „może” zmienia się w „muszę mieć”.

Typowe zastosowania wyciągarek

Najczęściej wyciągarki wykorzystywane są do uwolnienia pojazdu, który utknął w piasku, błocie lub wodzie. Często urządzenie używane jest do pokonania stromego brzegu lub skarpy, a w skrajnych przypadkach podczas przeprawy przez rzekę lub strumień, o szczególnie silnym nurcie. Niektórzy użytkownicy aut terenowych lub quadów instalują na swoich pojazdach dwie wyciągarki, jedną z przodu zaś drugą z tyłu pojazdu. Daje to możliwość jeszcze lepszego radzenia sobie z przeszkodami terenowymi i znacznie podnosi funkcjonalność pojazdu. Często urządzenie używane jest do uwalniania innych pojazdów, które zostały unieruchomione w wymienionych wyżej okolicznościach. Ta ostatnia właściwość przydaje się nie tylko miłośnikom rajdów, ale także pracownikom „terenowym”. Wyciągarka pomocna jest również w załadowaniu uszkodzonego auta na lawetę, a czasem do wyciągnięcia załadowanej lawety na przejezdną drogę.

Nietypowe użycie wyciągarek

Zalety wyciągarek odkryją także osoby, które na co dzień mieszkają poza miastem i podróżują nie zawsze dobrze utrzymanymi drogami lokalnymi. To przede wszystkim mieszkańcy wsi i podmiejskich osiedli. Wyciągarki mogą być pomocne zimą – do wyciągnięcia auta z zaspy lub z zasypanego śniegiem rowu albo też usunięcia z drogi konarów połamanych po silnym wietrze. Przy domu wyciągarka może posłużyć do pomocy w usuwaniu pni i korzeni po ściętych drzewach lub większych krzewów. Można ją także wykorzystać doraźnie do napędzania bloczka w czasie budowy lub remontu.

Na wsi możliwości wykorzystania wyciągarek jest znacznie więcej. Zainstalowane na ciągnikach rolniczych pomogą nie tylko w ich uwolnieniu z zabagnionej łąki lub podtopionego pola, ale posłużą także do wyciągnięcia innych pojazdów lub załadowanych przyczep na utwardzony oraz bardziej przejezdny teren.

Wyciągarka pomoże także miłośnikom żeglarstwa i sportów wodnych przy wodowaniu łodzi lub jachtów oraz przy ich wyciąganiu z wody. Odpowiednio dobrana wyciągarka może być pomocna także na wodzie, np. do przeciągnięcia łodzi przez wąski kanał lub asysty w wyciąganiu jej na brzeg.

Jak wybrać właściwą wyciągarkę?

Wybierając wyciągarkę, należy ją dobrać tak, by miała siłę co najmniej półtora raza większą od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Taka moc przyda się na płaskim terenie, jednak gdy przewiduje się korzystanie z wyciągarki np. w terenach górzystych lub podmokłych, zwłaszcza do asystowania w wyciąganiu innych pojazdów, warto zainwestować w model o jeszcze większym uciągu.

 

W wyborze urządzenia o odpowiednich parametrach pomogą przedstawiciele firmy www.dragonwinch.com. Ma ona w swojej ofercie szeroką gamę wysokiej jakości wyciągarek do różnego rodzaju pojazdów.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również