|   | 

Malowanie natryskowe

Tradycyjne sposoby malowania ścian wykorzystujące pędzel lub wałek są obecnie chętnie zastępowane metodą natryskową. Technika ta jest mniej czasochłonna, pozwala zmniejszyć zużycie farby, a także oferuje idealne wykończenie powierzchni. Nic więc dziwnego, że stosowana jest zarówno przez fachowców, jak i amatorów. Jak pomalować ścianę w ten sposób?

Na czym polega malowanie natryskowe?

Ta technika malowania polega na wyrzuceniu przez pistolet natryskowy drobinek farby. Konieczne jest do tego wysokie ciśnienie, które wytwarzane jest w agregacie hydrodynamicznym. Jak to wygląda w praktyce?

Emulsję umieszcza się w agregacie. Następnie sprężone powietrze rozbija ją na mniejsze krople, które wydostają się z dyszy sprzętu na malowane podłoże. Metoda ta pozwala na sprawne, a przede wszystkim dokładne wykończenie ścian, nawet tych, które mają dużą powierzchnię. Wśród kolejnych atutów tej techniki wymienia się:

  • równomierne rozprowadzenie farby,
  • brak jakichkolwiek zacieków,
  • uzyskanie gładkiej i jednolitej powłoki malarskiej.

Jak pomalować ścianę natryskowo?

Opanowanie techniki malowania natryskowego nie jest skomplikowane. Aby jednak efekt nas zachwycił, musimy nabrać nieco wprawy. Malowanie warto zatem rozpocząć od najmniej używanych pomieszczeń, gdzie wszelkiego rodzaju niedociągnięcia nie będą aż tak rzucać się w oczy, jak na przykład w salonie czy też kuchni. Warto również zastosować się do poniższych wskazówek, co ułatwi wykonanie zadania.

Po pierwsze, przed malowaniem należy zabezpieczyć wszystkie powierzchnie, które nie będą malowane – w tym celu sprawdzonym duetem jest folia i taśma malarska. Dzięki nim z łatwością zabezpieczymy przed zachlapaniem podłogę, meble oraz inne elementy wyposażenia pomieszczenia.

Po drugie, należy odpowiednio przygotować farbę, postępując zgodnie ze wskazówkami producenta zawartymi na opakowaniu. Szczególnie ważne jest to, aby wstrząsnąć pojemnikiem z emulsją przed jego otwarciem.

Po trzecie, konieczne jest odpowiednie przygotowanie zestawu natryskowego. Kompresor (sprężarkę) łączymy z pistoletem malarskim przy pomocy przewodu ciśnieniowego, który jest wyposażony w regulator ciśnienia ułatwiający dostosowanie sprzętu do naszych potrzeb.

Po czwarte, napełniamy zbiornik pistoletu taką ilością farby, aby możliwe było pokrycie całej malowanej powierzchni (jednej ściany). Dzięki temu zachowamy ciągłość pracy i ograniczymy ryzyko powstania zacieków.

Po piąte, należy wykonać tak zwany test strumienia. Farbę aplikujemy na kawałek kartonu, sprawdzając, czy ustawione ciśnienie jest odpowiednie. Zazwyczaj optymalną wartością są 3bary.

Po szóste, przystępujemy do malowania powierzchni, trzymając pistolet w odległości 15-20 centymetrów od podłoża. Rękę prowadzimy swobodnie, zachowując linię prostą i uważając, aby nadmiernie nie usztywnić nadgarstka. Szczególnie istotne jest to, aby nie przerywać malowania aż do ukończenia całej wybranej powierzchni. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do powstania nieestetycznych plam.

Po siódme, dokładnie czyścimy wszelkie elementy zestawu natryskowego po zakończeniu malowania. W tym celu możemy użyć wody – w przypadku farb emulsyjnych i produktów na bazie wody – lub rozpuszczalnika – w przypadku innych farb.

Malowanie natryskowe nie jest skomplikowaną techniką, a przynosi znakomite rezultaty w postaci idealnie gładkiej i równomiernej powłoki malarskiej, dzięki czemu ściana pięknie się prezentuje. Wystarczy skompletować zestaw niezbędny do malowania, w tym zwłaszcza wybrać odpowiedni kompresor i pistolet natryskowy, i już możemy przystąpić do prac.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również