|   | 

Olejek eteryczny pomarańczowy – poznaj jego właściwości

Kto nie uwielbia zapachu świeżej pomarańczy? Wszyscy kojarzymy go z latem, ciepłem, wakacjami. Sprawia, że mimowolnie na naszej twarzy pojawia się uśmiech. Koi ból, orzeźwia, poprawia samopoczucie, sprawia że czujemy się rozluźnieni. Jakie inne zastosowania posiada olejek pomarańczowy?

Naturalny olejek pomarańczowy

Pomarańcze uprawiane są na południu Europy, w Ameryce oraz Azji. Olejek pomarańczowy otrzymujemy poprzez wyciskanie skórek owoców. Zapach pomarańczy – owocu, który jest dla nas namiastką egzotycznego świata - każdemu pozwoli na chwilę relaksu. Jedzenie świeżych pomarańczy czy używanie kosmetyków o pomarańczowym zapachu sprawia nam dużo przyjemności. Pomarańcz wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka – relaksuje, odświeża, czujemy się wypoczęci i uspokojeni.

Wyróżnić możemy dwie odmiany pomarańczy – słodką i gorzką – w zależności od drzewa, na którym rosną owoce, z których wydobywamy esencję. Olejek ze słodkiej pomarańczy ma jasną, złocistą barwę, z kolei z gorzkiej pomarańczy - czerwoną. Olejek z gorzkiej pomarańczy jest dedykowany cerze dojrzałej, z widocznymi oznakami starzenia, z kolei słodkie pomarańcze będą idealne dla cery młodej.

Należy pamiętać, że olejek pomarańczowy ma krótki okres ważności, ponieważ szybko się utlenia. Powinniśmy go przechowywać w lodówce, w ciemnej butelce, aby chronić preparat przed światłem. Co jeszcze należy wiedzieć – aby nigdy nie nakładać go samodzielnie na skórę – jedynie w formie rozcieńczonej z innym olejem. Osoby uczulone na cytrusy nie mogą go stosować, natomiast skłonne do alergii, powinny wypróbować najpierw jego niewielką ilość, aby wyeliminować uczulenie. Zwracajmy również uwagę na olejki, które nie zawierają chemicznych dodatków i posiadają certyfikaty, świadczące o ich jakości.

olejek eteryczny pomarańczowy

Olejek pomarańczowy - zastosowanie

Olejek pomarańczowy stosuje się w różnych branżach, m.in.:

- w kuchni do wzbogacania smaku i zapachu potraw;

- w kosmetyce – jako środek w pielęgnacji włosów i skóry – włosy nabierają blasku i objętości, tonizuje skórę, a zawarta w nim witamina C sprawia, że zachowuje ona młodość i świeżość na dłużej; oprócz tego olejek pomarańczowy pomaga w produkcji kolagenu, więc poprawia napięcie i owal twarzy; znajdziemy go również w kosmetykach dla dzieci, ponieważ ma słodki zapach;

- w perfumiarstwie, jako składnik perfum o owocowej nucie,

- w aromaterapii, jako ucztę dla zmysłów; pozostawia w pomieszczeniu przyjemny, orzeźwiający zapach; możemy codziennie sobie fundować SPA dla ciała i zmysłów, wlewając kilka kropli olejku do kąpieli, oleju bazowego do masażu czy kominka aromaterapeutycznego.

Olejek pomarańczowy działanie

Olejek pomarańczowy posiada działanie uspokajające, przeciwzapalne, antyseptyczne. Dzięki temu może on być stosowany aby złagodzić zapalenie skóry, wyrównać jej koloryt i dodać blasku zmęczonej cerze. Z powodzeniem powinny go używać osoby o tłustej cerze, ponieważ olejek ten wpływa pozytywnie na funkcjonowanie gruczołów łojowych. 

Nie powinno się stosować olejku podczas kąpieli słonecznych.

 

Zobacz również

  • Jakie suplementy na boreliozę?

    Borelioza to choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez zakażonego bakterią borrelia burgdorferi kleszcza. Do pierwszych i najczęściej...

  • Sylveco do twarzy

    Sylveco to firma, która ma w asortymencie wyłącznie naturalne kosmetyki. Z powodzeniem oczarują one każdego fana eko kosmetyków...