|   | 

Jak połączyć naukę z zabawą?

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że jak najwcześniejsze przekonywanie swoich dzieci do nauki jest niezwykle ważne – jedynie dzięki temu można im zapewnić prawidłowy rozwój i zdobywanie odpowiedniej wiedzy już od najmłodszych lat życia. Równocześnie jednak dla nikogo nie będzie niespodzianką stwierdzenie, że większość dzieci zwyczajnie nie lubi się uczyć; jest to dla nich dość nudne, i zdecydowanie preferują one zabawę. Trzeba zatem znaleźć sposób na to, aby uczynić w oczach dzieci naukę czymś faktycznie atrakcyjnym i ciekawym, tak, aby mogły one podchodzić do tego z większą ochotą.

Dla dzieci w młodym wieku jednym z podstawowych wyzwań jest nauczenie się literek. Dzięki temu późniejsza nauka czytania oraz przyswajanie sobie zasad polskiej ortografii stanie się dla malucha znacznie łatwiejsze, zatem warto o takie coś zadbać jak najwcześniej. Oczywiście, nigdy nie należy zmuszać do tego dziecka, bowiem w takim wypadku nauka nie przyniesie raczej żadnych efektów – jedynie zniechęcimy nasze pociechy do odkrywania literek. Warto jednak pomyśleć nad sposobami, które pozwalają na ciekawe połączenie nauki z zabawą.

Wówczas maluchy będą do tego podchodziły z naprawdę wielką ochotą i nawet nie zauważą, że przyswajają sobie właśnie nową wiedzę. Znajomość literek powinna być umiejętnością opanowaną przez dzieci maksymalnie w okresie wczesnoszkolnym. Jest ona niezbędna do sprawnego czytania i pisania, zatem dziecko nie poradzi sobie bez niej z nauką jakichkolwiek innych przedmiotów. Warto pamiętać, że nie wszystkie dzieci uczą się w takim samym tempie – niektóre przyswajają sobie wiedzę szybciej lub wolniej od innych. Każdemu dziecku trzeba również znaleźć odpowiedni sposób przekazania wiedzy – taki, jaki będzie dla niego faktycznie atrakcyjny. Dobrym pomysłem na sam początek takiej nauki jest nauczenie dziecka literek, które składają się na jego imię.

Dzięki temu dziecko będzie widziało, że w literach faktycznie można rozpoznawać znajome mu słowa i nie są one wyłącznie niewiele mówiącymi symbolami. W taki właśnie sposób warto przedstawiać dziecku samą ideę istnienia i używania liter w codziennym życiu. Jeśli dziecko zobaczy, że są to symbole za pomocą których można opisywać otaczającą nas rzeczywistość i znane nam przedmioty, to nauka będzie przebiegała znacznie sprawniej. Z początku należy oczywiście posługiwać się wyłącznie prostymi słowami, takimi, jakie dziecko dobrze zna. Istnieje również inna szkoła uczenia dzieci czytania. Niektórzy rodzice pokazują swoim dzieciom, jak czytać – czy raczej rozpoznawać – poszczególne słowa w całości. Maluch nie odróżnia w tym przypadku pojedynczych liter, a jedynie kojarzy słowa jako całość.

Taka metoda ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Z jednej strony jest to dobra nauka czytania, ale z drugiej sprawia, że dziecko nie zna poszczególnych liter oraz ich znaczenia, co prowadzi między innymi do trudności w nauce pisania. Zwolennicy tej metody twierdzą jednak, że nauka poszczególnych liter, ich znaczenia oraz sposobu zapisywania przychodzi potem ze znacznie większą łatwością. W sklepach można znaleźć mnóstwo ciekawych zabawek, które znacznie pomagają rodzicom w uczeniu swoich dzieci czytania i pisania. Warto korzystać również z nich, bowiem dzięki temu uczenie się faktycznie będzie czymś znacznie przyjemniejszym i ciekawszym. Bez względu na to, jaką dokładnie metodę wybierzemy warto stopniowo pokazywać swoim dzieciom poszczególne literki, bowiem ich znajomość jest umiejętnością niezbędną do nauki jakichkolwiek innych, późniejszych przedmiotów.

Zobacz również

Socialmedia

WSPÓŁPRACA I REKLAMA

Agencja Marketingowa Fusion Marketing

794 502 662

kontakt@fusionsystem.pl

 

QUIXTAR.PL

 

Portal należy do firmy:

Fusion Marketing Sp. z o.o.
os. Centrum A 4 /U3
31-923 Kraków