|   | 

Zapalenie pochwy – jak je rozpoznać?

Zapalenie pochwy stosunkowo łatwo można wyleczyć, ale zaniedbane może być niebezpieczne dla zdrowia kobiety.

Przyczyny zapalenia pochwy
Zapalenie pochwy to infekcja, którą trzeba szybko leczyć, aby uniknąć. Może mieć różne podłoże, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe czy drożdżakowe. Drobnoustroje rozwijają się najczęściej wtedy, gdy naruszona zostaje równowaga mikroflory pochwy. Dzieje się tak na przykład w czasie menstruacji czy po terapii antybiotykami. Zapalenie pochwy może być również następstwem zabiegów ginekologicznych czy kontaktów seksualnych. Przyczyn jest wiele, dlatego bardzo istotna jest szeroko pojęta profilaktyka.

Profilaktyka zapalenia pochwy
W profilaktyce stanów zapalnych pochwy niezwykle ważna jest odpowiednia higiena. Odpowiednia oznacza też - rozsądna. Do pielęgnacji okolic intymnych powinno się używać specjalnie przeznaczonych do tego płynów, które zapewniają odpowiednie pH pochwy. Ponadto, temperatura wody, której używa się do mycia nie może być ani za wysoka, ani za niska. Profilaktycznie warto stosować również probiotyki, takie jak Lactovaginal. Zawiera on pałeczki bakterii kwasu mlekowego, które korzystnie oddziałują na środowisko okolic intymnych, utrzymując kwasowość pochwy. Środek może być też stosowany w czasie infekcji i po niej, aby przywrócić zaburzoną równowagę. Więcej o Lactovaginalu przeczytacie na stronie www.lactovaginal.pl.

Objawy i leczenie zapalenia pochwy
Kiedy już zdarzy się, że dochodzi do infekcji, należy szybko interweniować. Nieleczone zapalenie pochwy może rozprzestrzenić się na inne narządy rodne, a w efekcie prowadzić nawet do bezpłodności. Typowymi objawami są świąd i ból występujące zarówno samoistnie jak i podczas oddawania moczu czy w czasie stosunku. Pochwa i srom są zaczerwienione i podrażnione. Lekarz dobierze odpowiednie leczenie, w zależności od podłoża choroby. Może zapisać leki antywirusowe, antybiotyk, a także miejscowo działające dopochwowe maści czy globulki. W leczeniu, wspomagająco sprawdzi się również Lactovaginal, można go zaaplikować już w pierwszym momencie infekcji. 

Ważne jest, aby możliwie szybko podjąć leczenie i co najważniejsze - doprowadzić je do końca, tak aby infekcja nie nawracała.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

  • Jakie suplementy na boreliozę?

    Borelioza to choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez zakażonego bakterią borrelia burgdorferi kleszcza. Do pierwszych i najczęściej...

  • Sylveco do twarzy

    Sylveco to firma, która ma w asortymencie wyłącznie naturalne kosmetyki. Z powodzeniem oczarują one każdego fana eko kosmetyków...