|   | 

Dom

Automatyczne podlewanie - piękny ogród bez wysiłku

Dbałość o rośliny w ogrodzie nie kończy się wraz z ich posadzeniem. Bardzo ważne jest także ich regularne podlewanie, które to jednak potrafi być mocno czasochłonnym zadaniem. Dzięki systemom automatycznego podlewania staje się to jednak znacznie prostsze.

Jak to jest zrobione?

Systemy automatycznego podlewania to z reguły dosyć skomplikowane układy. Najważniejszymi elementami tego rodzaju rozwiązań są węże oraz dysze spryskujące i kroplujące, jak również różnego typu złączki czy przedłużki. Ważnym elementem jest także elektronika modułowa. To właśnie dzięki niej pojawia się możliwość ustawienia nawadniania ogrodu w określonych godzinach i z określoną siłą. Aby chronić system przed uszkodzeniem z powodu nadmiernego ciśnienia wody zaopatrzyć się można w reduktor, który chronić będzie dysze przed zbyt dużą ilością wody.

Jednym z najpopularniejszych modułów do sterowania automatycznym podlewaniem jest propozycja firmy Karcher, czyli Rain System (opisana choćby tutaj https://www.kaercher.com/pl/home-garden/systemy-nawadniania.html). To rozwiązanie, które pozwala na wyjątkowo dokładną regulację poziomu nawadniania w każdym ogrodzie. Rain System opiera się o węże kroplujące (długość do ok. 10 metrów), dzięki którym nawet najdalsze zakątki działki będą podlane.

Precyzyjna elektronika zamontowana w systemach automatycznego podlewania pozwala na utrzymanie ogrodu w perfekcyjnym stanie. Specjalne moduły sterujące umożliwiają regulację poziomu nawadniania zgodnie z aktualnie panującą wilgotnością czy pogodą na dworze. Gdyby nagle okazało się, że gleba jest niedostatecznie nawodniona, system rozpocznie nawadnianie niemal od razu, co pozwoli na utrzymanie zielonej przestrzeni w doskonałej kondycji.

W jaki sposób działa system automatycznego podlewania? Jeszcze przed rozpoczęciem pracy użytkownik ustawia odpowiednie parametry, które określają poziom nawodnienia gleby. W założeniu, urządzenie nawadniające ma zacząć podlewanie w momencie, gdy tylko wilgotność gleby spada poniżej konkretnego poziomu, ustalonego wcześniej przez użytkownika. Czy montaż automatycznego podlewania jest trudnnym zadaniem? O ile sama konstrukcja nie jest jakoś bardzo skomplikowana, o tyle jej prawidłowe założenie wymaga ingerencji w strukturę trawnika. Nie obędzie się tutaj bez konieczności dokonania kilku wykopów, celem montażu czujników. Warto działać w maksymalnie ostrożny sposób, tak by nie doprowadzić do uszkodzenia trawy czy roślin.

Automatyczne podlewanie - ogromna wygoda

Systemy nawadniania ogrodu nie wymagają praktycznie żadnych działań ze strony użytkownika. Po montażu instalacji w ogrodzie wystarczy jedynie zaprogramować moduł, a cały system pracować będzie praktycznie bez konieczności jakichkolwiek ingerencji! To ogromna wygoda - posiadacz ogrodu w zasadzie nie musi się już martwić o konieczność jego nawadniania. Nawet wyjazd na miesięczny urlop i pozostawienie ogrodu bez opieki w żaden sposób nie zaszkodzi jego kondycji!

Jedynym zabiegiem serwisowym w systemach automatycznego podlewania jest oczyszczenie węży z resztek wilgoci przed zimą, za pomocą sprężonego powietrza. To absolutna konieczność, ponieważ istnieje ryzyko, że drobinki wody uszkodziłyby instalację w trakcie mrozów, co ewentualnie mogłoby uszkodzić instalację.

Automatyczne podlewanie to także piękny ogród bez wysiłku ze strony właściciela. Rośliny czy trawnik otrzymują optymalne nawadnianie, bez konieczności ingerencji ze strony posiadacza ogrodu. Wystarczy jedynie odpowiednie ustawienie modułów sterujących całym systemem podlewania. Warto pamiętać o tym, że inwestycja w system automatycznego podlewania z reguły bardzo szybko się zwraca. To rozwiązanie, które odpowiednio zaprogramowane spowoduje znaczne obniżenie rachunków za wodę. System stale sprawdza poziom wilgoci oraz nasłonecznienia gleby, dostosowując tym samym ilość wody do aktualnej sytuacji. Nie ma zatem ryzyka niepotrzebnych strat wody, które do tej pory oznaczały znacznie wyższe wydatki w domowym budżecie.

Jak ustawić system podlewania?

Czy istnieją idealne godziny na nawadnianie ogrodu? Cóż, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Ta decyzja zależy od zdecydowanie zbyt wielu czynników, by można było mówić o perfekcyjnym czasie na podlewanie. Z pewnością warto rozpocząć nawadnianie jeszcze przed wschodem słońca, na przykład w okolicy godziny 3 nad ranem.

Takie działanie obniży wydatki na wodę (niewielu użytkowników w sieci oznacza optymalne ciśnienie). Ponadto, niska temperatura oznacza znacznie wolniejsze odparowanie wody, a więc podlewanie będzie zwyczajnie skuteczniejsze. Nie wolno zapominać także o odpowiednim nawodnieniu roślin w czasie, gdy słońce maksymalnie operuje (na przykład w południe).

Podsumowując - warto?

System automatycznego podlewania roślin jest świetną propozycją dla osób, które chciałyby mieć piękny ogród, a zdecydowanie brakuje im na to czasu lub nawet chęci. Rozwiązanie działa w sposób maksymalnie odciążający użytkownika - wystarczy zadbać o odpowiednie jego zaprogramowanie na początku eksploatacji. Dodatkowo, system automatycznego podlewania umożliwia dosyć istotne oszczędności na rachunkach za wodę.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również