|   | 

Co można wykryć dzięki regularnemu badaniu moczu?

W medycynie często bardzo proste badania niosą ze sobą ogromną wartość diagnostyczną. Do takich badań należy badanie ogólne moczu, dzięki któremu można zdiagnozować lub wysunąć podejrzenie chorób nie tylko układu moczowego, ale także odległych narządów, czy tzw. chorób ogólnoustrojowych.

Warto pamiętać, że regularne badanie moczu może umożliwić wykrycie potencjalnie ciężkich chorób w fazie bezobjawowej i odpowiednio wcześnie podjąć leczenie, co niejednokrotnie jest kluczowe dla zachowania zdrowia.

Badanie moczu - ważne jest właściwe pobranie próbki

Na początek warto zaznaczyć, że badanie ogólne moczu niesie największą wartość diagnostyczną, jeśli próbka do badania została pobrana w prawidłowy sposób. Oznacza to, że porcję moczu należy oddać do jałowego pojemniczka i powinna to być pierwsza  porcja rano, po przebudzeniu. Co więcej, badanie laboratoryjne powinno być wykonane do 2 godzin od pobrania próbki. Ponieważ jednym z elementów badania jest pomiar gęstości względnej moczu, dodatkowo zaleca się, by przed oddaniem materiału do badania powstrzymać się od przyjmowania płynów przez 8-10 godzin i spożywać dietę o normalnej zawartości białka i sodu. Dopiero takie przygotowanie sprawi, że przeprowadzana diagnostyka będzie wiarygodna.

Które choroby potwierdza się badaniem moczu?

Niewiele jest chorób, które wykrywa się jedynie poprzez wykonanie badania ogólnego moczu. Zdecydowanie częściej jest to jedno z wielu ważnych badań, które połączone ze sobą pozwalają lekarzowi postawić właściwą diagnozę. Często też nieprawidłowość wykryta w tym badaniu jest istotnym objawem, skłaniającym do pogłębienia diagnostyki i szukania jej przyczyny.

Do chorób, które można wykryć w samym tylko badaniu moczu, należą zakażenia układu moczowego. Przy obecności typowych objawów klinicznych: bólu przy oddawaniu moczu, częstomoczu i uczucia silnego parcia na mocz, wykazanie obecności azotanów, bakterii i leukocytów w badaniu ogólnym moczu potwierdza rozpoznanie i nie potrzeba przeprowadzania dodatkowo żadnych badań. Można też dzięki temu badaniu monitorować skuteczność podjętego leczenia.

Choroby nerek

W wielu chorobach nerek, w badaniu ogólnym moczu pojawiają się charakterystyczne zmiany. Obecność białka, zwłaszcza w znacznej ilości może świadczyć o rozwijającym się zespole nerczycowym, z kolei pojawienie się nadmiernej liczby krwinek czerwonych pod postacią krwinkomoczu, gdy zmiany nie są widoczne gołym okiem lub krwiomoczu, jeśli erytrocytów jest tak dużo, że zmieniają kolor moczu na czerwony, może świadczyć o kłębuszkowym zapaleniu nerek. Oczywiście zarówno w przypadku białka, jak i erytrocytów w moczu, przyczyn takiego stanu może być wiele i potrzebna jest zwykle dalsza diagnostyka, jednak nigdy nie należy lekceważyć takiego wyniku, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych objawów, a jedynie przypadkowo zauważyliśmy zmiany podczas rutynowego badania moczu. Jeśli z kolei na wyniku badania moczu zauważymy niską wartość ciężaru właściwego, a dodatkowo oddajemy mocz w znacznych ilościach, może się okazać, że chorujemy na tzw. moczówkę. W takim przypadku chore mogą być same nerki, przysadka mózgowa sterująca wydzielaniem hormonów lub zwyczajnie będzie to wynik spożycia dużej ilości płynów, nie związany z chorobą.

Choroby innych narządów

Co ciekawe, zaburzenia czynności innych narządów niż nerki mogą niejednokrotnie być wykryte w badaniu moczu, ponieważ stanowi on drogę do usuwania wielu zbędnych, a często też toksycznych dla organizmu substancji. Takim sztandarowym przykładem jest cukrzyca, pojawiająca się w przypadku zaburzeń działania insuliny, wytwarzanej przez trzustkę. W tej chorobie, jeśli nie jest dobrze leczona, we krwi pojawia się znaczna ilość glukozy oraz ciał ketonowych. Nadmiar tych substancji jest wydalany właśnie z moczem i można tam wykryć ich podwyższone stężenie. Jeśli na wyniku badania zobaczymy, że opisano w nim obecność wałeczków lub kryształów, należy także pogłębić diagnostykę, ponieważ te pierwsze mogą wskazywać na uszkodzenie nerek lub dróg moczowych, te drugie z kolei, w zależności od składu na ryzyko wystąpienia kamicy dróg moczowych lub dny moczanowej. Zmiana barwy moczu oraz wykrycie bilirubiny i urobilinogenu powinno natomiast skłonić nas do zbadania wątroby i dróg żółciowych, gdyż w chorobach tych właśnie narządów, w moczu pojawia się nadmiar wspomnianych substancji. Stany zapalne, nowotwory, a także kamica dróg moczowych mogą niekiedy być wykryte dzięki zaobserwowaniu w moczu zbyt dużej liczby krwinek czerwonych, co skłania do dalszej diagnostyki.

Z uwagi na znaczną liczbę chorób, które mogą sprawiać, że dochodzi do zmian w składzie moczu człowieka, warto okresowo wykonywać to badanie. Dzięki takiemu działaniu często można wcześnie wykryć rozwijające się choroby i podjąć odpowiednie leczenie.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

  • Jakie suplementy na boreliozę?

    Borelioza to choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez zakażonego bakterią borrelia burgdorferi kleszcza. Do pierwszych i najczęściej...

  • Sylveco do twarzy

    Sylveco to firma, która ma w asortymencie wyłącznie naturalne kosmetyki. Z powodzeniem oczarują one każdego fana eko kosmetyków...