|   | 

Dom

Zastosowanie filtrów węglowych

Filtry węglowe, mówiąc najprościej, są stosowane tam, gdzie niezbędna jest wysoka filtracja oraz oczyszczanie powietrza na najwyższym poziomie. Są one dobierane przede wszystkim według zadanego przepływu powietrza określanego na metry sześcienne na godziny. Pozwalają one bowiem uzyskać maksymalną skuteczność przy jednoczesnym zachowaniu minimalnych spadków ciśnień.

Filtry te stosują tak zwany węgiel aktywny, który jest elektrododatni i potrafi skutecznie wchłaniać oraz przyciągać na własnej powierzchni różnorodne zanieczyszczenia. Dzięki nim, stosunkowo mała ilość miejsca filtra może przyciągnąć oraz zatrzymać stosunkowo duże materiały, gazy oraz ciecze. Filtry z wypełnieniem węglowym są stosowane do dezodoryzacji powietrza. Można je spotkać między innymi w układach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, bądź też instalacjach lakierniczych i przemysłowych.

Modele filtrów węglowych

Filtry węglowe dzielą się na różnorodne modele. Wśród nich znajdują się kastowe, plisowane, tubowe, kompaktowe oraz maty węglowe. Modele to można zobaczyć na www.flora-fauna.pl/pol_m_Wentylacja-Filtry_Filtry-weglowe-321.html. Filtry kasetowe są modelem podstawowym oraz najbardziej prostym. Jest to filtr stosowany najczęściej - składa się z formowanego węgla aktywnego, który jest zamknięty w obudowie metalowej. Jego wymiary są różnorodne. Filtr węglowe plisowane to alternatywa filtrów posiadająca cenę najniższą. Posiadają tak zwaną matę nawęglaną, która działa przy prawie znikomym natężeniu zapachów, a także nie jest im straszna neutralizacja zapachu roślin. Filtr węglowy tubowy posiada stosunkowo prostą konstrukcję. Węgiel formowany jest zamknięty w obudowie na kształt walca, tuby. Dzięki temu, istnieje możliwość rozwinięcia powierzchni filtracyjnej, a jednocześnie zachowania niewielkich spadków ciśnień oraz małych gabarytów filtrów. Filtr ten jest traktowy jako samodzielna jednostka filtracyjna po zamontowaniu na nim wentylatorów. Ostatnim filtrem jest filtr węglowy kompaktowy, który jest wariacją filtrów posiadających zwartą konstrukcję. Istnieje możliwość zamontowania go w ścianach filtracyjnych, z kolei medium filtracyjnym jest formowany węgiel aktywny. Posiada on nadzwyczaj dużą powierzchnię filtracyjną, a także nader mały spadek ciśnienia. Jest on niezwykle skuteczny, jednak nie można stosować go przy rozbudowanych systemach filtracyjnych.

Czym są maty nawęglane?

Maty nawęglane to nic innego jak maty filtracyjne, na które naniesiono węgiel aktywny. Stosuje się je przede wszystkim wszędzie tam, gdzie zanieczyszczenia związane ze związkami chemicznymi są znikome, natomiast prędkość przepływu - stosunkowo niewielka.

Czym jest węgiel aktywny?

Czysty węgiel jest poddawany działaniu za sprawą pary wodnej w temperaturze kilkuset stopni. Wówczas przemienia się on w tak zwany węgiel aktywny. W takiej już postaci można go zastosować do oczyszczania powietrza, a także cieczy. Potrafi doskonale poradzić sobie między innymi z rozpuszczalnikami, a także - w przypadku bloków węglowych - zanieczyszczeniami mechanicznymi: - piaskiem; - pyłem; - osadem; - rdzą.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również