|   | 

Uszczelki do drzwi samochodowych

Samochód jest dla wielu z nas bardzo ważnym narzędziem, z którego korzystamy właściwie każdego dnia. Oczywiste jest to, że nawet najlepszy model z czasem będzie ulegał zwykłemu zużyciu, a niektóre jego elementy po setkach przejechanych kilometrów nie będą działały tak dobrze, jak na samym początku. Czasami ich regularne wymienianie jest niezwykle ważne, bowiem jakiekolwiek zaniedbania z tym związane mogą prowadzić nawet do tego, że jazda danym samochodem nie jest dla nas zbyt bezpieczna.

W innych przypadkach zużywające się elementy nie wpływają tak mocno na nasze bezpieczeństwo, ale jednocześnie jazda z nimi jest zwyczajnie irytująca. Doskonałym przykładem elementu z tej drugiej grupy mogą być uszczelki w drzwiach naszego samochodu. Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak ważną rolę w naszych samochodach pełnią takie uszczelki. W dużym stopniu wpływają one na nasz komfort jazdy. Przede wszystkim to właśnie one odpowiadają za zachowanie ciszy w samochodzie nawet przy większych prędkościach. Chronią nas również przed najróżniejszymi czynnikami zewnętrznymi. Odpowiednio uszczelnione drzwi sprawiają, że nawet zimą w samochodzie jest cieplej, a w czasie opadów deszczu do środka nie dostaje się woda.

Przy wyższych prędkościach uszczelki chronią nas przed wiatrem, który bez nich jest mocno odczuwalny we wnętrzu pojazdu. W zdecydowanej większości dostępnych obecnie na rynku samochodów uszczelki są wykonywane z gumy. Jest to bardzo dobry materiał który świetnie sprawdza się w tej roli, ale posiada ona jedną istotną wadę – jest bardzo narażona na zwykłe zużywanie się, przez co z czasem traci ona swoje właściwości. Zużywające się uszczelki w drzwiach samochodu mogą być zatem niemałym problemem, ale jest to znacznie łatwiejsze do rozwiązania, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Warto jedynie nieco bliżej zainteresować się tym tematem. Żadna, nawet najlepsza uszczelka nie będzie służyła nam wiecznie, ale możemy zrobić naprawdę bardzo wiele, aby znacznie przedłużyć jej żywotność.

Odpowiednia konserwacja to podstawa – dzięki temu uszczelki będą o wiele mniej zużywały się nawet przy bardzo trudnych dla nich warunkach. Konserwację należy wykonywać przede wszystkim na suchej i dokładnie wyczyszczonej powierzchni. Nie trzeba wcale korzystać z żadnych wyszukanych środków, aby uzyskać dobre efekty – świetnie sprawdza się w tym zadaniu tradycyjna gliceryna farmaceutyczna. Substancja ta może bardzo dokładnie wnikać w strukturę uszczelki. Guma odzyskuje dzięki niej swój pierwotny kolor i na nowo staje się miękka.

Należy jednak wybrać odpowiedni środek: gliceryna z jakiej skorzystamy powinna być przede wszystkim czysta, bowiem jakiekolwiek dodatki mogą w tym przypadku poważnie zmieniać jej działanie i zaszkodzić uszczelkom w naszym samochodzie. Ważne jest również to, czym nakładamy ją na gumę. Najlepiej sprawdzi się tu miękka szmatka albo pędzelek. Wbrew powszechnej opinii, waciki kosmetyczne nie są zbyt dobrym rozwiązaniem. Nie są one wystarczająco wytrzymałe, przez co w czasie smarowania mogą rozpadać się na niewielkie kawałki, które następnie utykają w uszczelce.

Oczywiście, konserwacja to jedynie zabieg, który przy regularnym wykonywaniu może przedłużyć trwałość uszczelek w naszym samochodzie. Istnieją jednak przypadki, kiedy i tak nie ma ona większego sensu. Na przykład, jeśli uszczelka jest uszkodzona mechanicznie, to żadne naprawy nic nam tu nie dadzą – jedyne wyjście to po prostu wymiana jej na nową. Warto dbać o ten element samochodu, bowiem pomimo tego, że przy codziennej jeździe praktycznie go nie zauważamy, to jednak jest on niezwykle ważny dla każdego kierowcy.

Zobacz również