|   | 

Dom

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry nazywane jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Z każdym rokiem zwiększa się bardzo szybko liczba chorych. Analizy pokazują, że na początku XX wieku chorowało na AZS ok. 1 procenta całej populacji ludzkiej. Obecnie szacuje się, że na atopowe zapalenie skóry może chorować nawet 1/3 wszystkich ludzi. Czym dokładnie jest atopowe zapalenie skóry i jak można sobie z nim poradzić?

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która związana jest z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, a ściślej rzecz ujmując, z jego reakcją na małe dawki antygenów i nadmierne wytwarzanie przeciwciał IgE, które są kierowane przeciwko alergenom. Alergenem w przypadku atopowego zapalenia skóry może być praktycznie wszystko, jednak najczęściej choroba kojarzona jest z silną reakcją skórną po zjedzeniu jakiegoś pokarmu. Jednak to nie jedyna forma tej choroby. Po kontakcie z alergenem może dojść np. do atopowego zapalenia spojówek.

Czym jest marsz alergiczny?

Choroba rozwija się zazwyczaj już u bardzo małych dzieci nawet w wieku niemowlęcym. Do najbardziej charakterystycznych objawów atopowego zapalenia skóry zalicza się przede wszystkim zaczerwienienia i suchość skóry, którym towarzyszy mocne swędzenie, duża skłonność do zakażeń bakteryjnych. Takie zmiany mogą pojawiać się miejscowo np. w zgięciach łokciowych i kolanowych, rzadziej obejmują całą skórę. Atopowemu zapaleniu skóry mogą towarzyszyć również takie dolegliwości jak katar sienny, zapalenie spojówek, a nawet astma.

Jak można pomóc osobom z atopowym zapaleniem skóry?

Leczenie azs u dzieci odbywa się przyczynowo i objawowo. Nie ma obecnie jednego lekarstwa, które by skutecznie wyleczyło atopowe zapalenie skóry. Dlatego bardzo ważne jest to, aby lekarz odpowiednio dobrał wszelkie lekarstwa. Często choremu podaje się leki immonosupresyjne. Zalecana jest także fototerapia i fotochemioterapia. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry, szczególnie u małych dzieci. W tym celu warto sięgać po preparaty takie jak emolienty, o których można przeczytać więcej na stronie www.latopic.pl.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również