|   | 

Dom

Styl prowansalski w domu – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Łagodne wzgórza i alpejskie szczyty skąpane w promieniach gorącego słońca, morze lawendy sięgające aż po horyzont i zniewalający zapach ziół – to pierwsze skojarzenia z częścią Francji, która leży nad Morzem Śródziemnym. W tym sielskim krajobrazie można odnaleźć proste, wiejskie domki, w których panuje niezwykle przytulny klimat. To właśnie wyjątkowy styl prowansalski, dla którego inspiracją stał się idylliczny krajobraz Prowansji, a obecnie króluje nawet w domach wielkich, europejskich miast.

Styl prowansalski – czym się charakteryzuje?

Co jest tak wyjątkowego w stylu prowansalskim, że zachwyca się nim wiele osób na całym świecie? Ten charakterystyczny sposób wystroju wnętrz współcześnie jest bardzo modny nawet w wielkich miastach, choć jego rodowód sięga spokojnych, wiejskich krajobrazów francuskiej Prowansji. Z pewnością jedną z cech tego stylu, która ma wpływ na jego popularność, jest niezwykle przytulna atmosfera, jaką można stworzyć we własnym domu. Mieszkanie w stylu prowansalskim to przede wszystkim ciepłe drewno, czerwona cegła i czysta biel ścian, które tworzą harmonijne wnętrze. Dodatkowo może być wypełnione blaskiem ognia w kominku i licznymi ozdobami takimi, jak miękkie poduszki, przytulne koce i narzuty, ciężkie zasłony i koronkowe firany oraz wszechobecne kwiatowe wzory. Charakterystyczne dla stylu prowansalskiego są również ozdobne dodatki wykonane z kutego żelaza. Klimat słonecznej Prowansji oddają równie ciepłe kolory, wśród których dominuje lawendowy fiolet, ale i biel oraz szarość stanowiące doskonałą bazę dla całej aranżacji.

Analizując styl prowansalski można doszukać się w nim podobieństw do równie popularnego stylu rustykalnego. Oba wywodzą się z wiejskiego krajobrazu i pozwalają stworzyć we własnym domu, nawet w centrum zatłoczonego miasta, prawdziwie sielską atmosferę.

 

Meble w stylu prowansalskim

Domu urządzonego w stylu prowansalskim nie da się pomylić z żadnym innym, może za wyjątkiem rustykalnego, ale tylko dlatego, że obie konwencje mają ze sobą wiele wspólnego i towarzyszy im ta sama myśl przewodnia – we wnętrzach ma panować sielankowa, spokojna i przytulna atmosfera. Taki efekt osiąga się dzięki charakterystycznemu wyposażeniu. Meble w stylu prowansalskim są solidne i wykonane z drewna, mogą być w kolorze białym, szarym albo naturalnym, a ich dopełnieniem są czarne gałki albo stylizowane uchwyty.

Dużą zaletą jest postarzały wygląd przedmiotów. Może to być efekt wielu lat, które rzeczywiście liczy sobie mebel, ale też celowego „postarzenia”. Ozdobą wielu mebli w stylu prowansalskim są także elementy wykonane z kutego żelaza, które często przyjmują formę roślin m.in. winogron, kwiatów, gałązek oliwnych czy zbożowych kłosów. Mogą to być wezgłowia łóżek sypialnianych, podłokietniki krzeseł w jadalni czy okucia szaf i komód.

 

Dodatki w stylu prowansalskim

Popularne dodatki w stylu prowansalskim to najczęściej tekstylia ozdobione geometrycznymi albo kwiatowymi wzorami. Bawełniane narzuty, haftowane poduszki i koronkowe serwety to absolutna podstawa, jeśli chodzi o dekorowanie wnętrz w tym wyjątkowo przytulnym stylu rodem z południowo-wschodniej francuskiej prowincji.

Wspomniane wcześniej elementy wykonane z kutego żelaza to także dekoracje, które wcale nie muszą stanowić części mebli. Tego rodzaju dodatki są też osobnymi przedmiotami. Mogą to być np. lampy podłogowe, żyrandole, świeczniki itp.

Kolejnym, ciekawym elementem wystroju mieszkania w stylu prowansalskim jest ceramika. Filiżanki, dzbanki, imbryki i zestawy obiadowe ozdobione delikatnymi, kolorowymi motywami oraz odpowiednio wyeksponowane w przeszklonych witrynach czy kredensach, przywodzą na myśl wiejską krainę. To najlepsze dopełnienie każdej kuchni i jadalni.

Szukając dekoracji w stylu prowansalskim nie można zapominać o lawendzie, która jest znakiem rozpoznawczym słonecznej Prowansji. Doskonałym wyborem będzie więc nie tylko żywa lawenda, ale też ozdobione tym charakterystycznym roślinnym motywem doniczki, zasłony, obrusy, pościel i wiele innych elementów dekoracyjnych.

 

Dla kogo styl prowansalski?

Mieszkanie w stylu prowansalskim to propozycja dla każdego, kto ceni sobie spokojną atmosferę i przytulny klimat w domu. Jest to więc rozwiązanie dla osób, które nienajlepiej czują się w ultranowoczesnych wnętrzach o loftowym charakterze.

Trzeba mieć jednak świadomość, że urządzając mieszkanie w prawdziwie prowansalskim stylu, należy dysponować przestronnymi pomieszczeniami. Solidne, duże meble, drewniane belki pod sufitem, liczne tekstylne dodatki oraz elementy z kutego żelaza mogą przytłoczyć małą przestrzeń, co w efekcie da wrażenie klaustrofobii i bałaganu, a więc dalekie od zamierzonego. Jeśli jednak nie jest się posiadaczem domu o pokaźnym metrażu, a urządzenie mieszkania w stylu prowansalskim to największe marzenie, warto dobrze przemyśleć wybór mebli i dodatków. Zmniejszając i ich ilość, stawiając przede wszystkim na jasne kolory i neutralną biel oraz zachowując odpowiednie proporcje można stworzyć swoją małą, prywatną Prowansję, która nie przytłoczy, a pozwoli błogo wypocząć.

 

Szukając inspiracji do zaaranżowania mieszkania w stylu prowansalskim warto odwiedzić strony internetowe, np.: http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-wybrac-styl/styl-prowansalski,pr49.html, na których można znaleźć garść przydatnych informacji, a także obejrzeć gotowe propozycje wystroju wnętrz, które mogą stać się nieocenioną pomocą podczas tworzenia w domowych zaciszu swojej własnej sielskiej krainy. 

Artykuł sponsorowany

Zobacz również