|   | 

Jakie soczewki kontaktowe na dalekowzroczność?

Przyczyną dalekowzroczności jest najczęściej za krótka gałka oczna lub mała moc łamiąca układu optycznego. Do korekcji wady wzroku można stosować soczewki kontaktowe jednodniowe lub wielokrotnego użytku (miesięczne, dwutygodniowe).

Na czym polega dalekowzroczność?

Dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność, to wada refrakcji oka (załamywania się promieni świetlnych przechodzących przez gałkę oczną). W zdrowym oku widziany obraz powstaje na siatkówce, z kolei u dalekowidza – za. Powoduje to, że osoby z nadwzrocznością widzą niewyraźnie zarówno przedmioty z daleka, jak i z bliska. Objawem dalekowzroczności jest najczęściej ból głowy, łzawienie oraz szybkie męczenie się wzroku, np. w czasie czytania książki czy pracy przy komputerze. Jedną z metod korekcji wady wzroku są szkła kontaktowe. To, jak założyć soczewki, wyjaśnia okulista podczas wizyty, na której dobiera on odpowiednie szkła w zależności od natężenia wady.

Dalekowzroczność – jakie soczewki: wypukłe czy wklęsłe?

Z racji tego, że dalekowzroczność powoduje powstawanie obrazu za siatkówką, do leczenia wady stosuje się wypukłe szkła o dodatniej mocy. Soczewki kontaktowe oznaczone znakiem plus skupiają na sobie promienie świetlne, dzięki czemu jakość widzianego obrazu przez dalekowidza wyostrza się. Szkła powinny być zawsze dobierane przez okulistę, zgodnie z natężeniem wady. Nadwzroczność mierzona jest w dioptriach. Wyróżnia się:

  • dalekowzroczność małą – do 2,5 dioptrii,
  • dalekowzroczność średnią – od 2,5 do 6 dioptrii,
  • dalekowzroczność dużą – więcej jak 6 dioptrii.

Soczewki kontaktowe na dalekowzroczność – miesięczne, jednodniowe

Soczewki jednodniowe służą do jednorazowego użytku. Można w nich chodzić przez kilkanaście godzin, ale na noc należy je zdjąć i wyrzucić do kosza. Szkła kontaktowe miesięczne lub dwutygodniowe wymagają stosowania specjalnego pojemnika i płynu do dezynfekcji soczewek. Zarówno soczewki, jak i opakowanie do ich przechowywania powinny być czyszczone codziennie. Do pielęgnacji używa się wyłącznie specjalnego płynu. Używanie innych środków myjących, wody lub śliny może zniszczyć delikatny materiał soczewki. Nieprawidłowe czyszczenie szkieł kontaktowych bywa przyczyną podrażnień oka.

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

  • Jakie suplementy na boreliozę?

    Borelioza to choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez zakażonego bakterią borrelia burgdorferi kleszcza. Do pierwszych i najczęściej...

  • Sylveco do twarzy

    Sylveco to firma, która ma w asortymencie wyłącznie naturalne kosmetyki. Z powodzeniem oczarują one każdego fana eko kosmetyków...