|   | 

Jak skutecznie organizować swój czas?

Wielu ludzi stale narzeka na brak wolnego czasu, który uniemożliwia im realizowanie wszystkich swoich pasji oraz celów. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy faktycznie tak jest, czy też nie zależy to po prostu od naszego własnego podejścia do tej kwestii. W końcu obok takich wiecznych narzekaczy możemy znaleźć całe mnóstwo ludzi którzy na co dzień obciążeni są wieloma różnymi obowiązkami i zobowiązaniami, a mimo to wciąż doskonale sobie radzą i zawsze znajdują czas na dodatkowe rzeczy.

Znane powiedzenie, że doba każdego z nas ma jednakowe 24 godziny ma w sobie mnóstwo racji. Czas płynie jednakowo dla każdego z nas, i każdy z nas ma takie same jego zasoby – wszystko zatem sprowadza się jedynie do tego, w jaki sposób go wykorzystujemy. Każdy człowiek ma mnóstwo różnych nawyków, które są bardzo szkodliwe z punktu widzenia efektywnego wykorzystywania swojego czasu. Zacznijmy od rzeczy najbardziej podstawowych, takich jak sen. Jest on oczywiście niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, i nie należy rezygnować z niego tylko dlatego, że brakuje nam czasu na inne rzeczy. Jest to niestety bardzo popularny błąd popełniany przez wielu ludzi, którego efekty są odwrotne do zamierzonych.

Z powodu braku snu stajemy się znacznie mniej efektywni, a wykonywanie nawet prostych czynności zajmuje nam znacznie więcej czasu, niż w przypadku wyspanej osoby. W ostatecznym rozrachunku nie oszczędzamy zatem żadnego czasu, a dodatkowo niepotrzebnie się męczymy i sami szkodzimy swojemu zdrowiu. Warto jednak zastanowić się, czy przypadkiem nie poświęcamy na sen zbyt wiele czasu. Jak dowodzą naukowcy, w przypadku dorosłego człowieka 6 – 7 godzin na dobę to optymalna ilość; niektórzy śpią nawet 10 – 11 godzin. Wbrew pozorom, zbyt dużo snu również nie wpływa dobrze na naszą koncentrację i efektywność. Warto zatem zastanowić się, czy nie powinniśmy kłaść się nieco później lub wstawać wcześniej, w zależności od tego, co chcemy robić.

W taki sposób można zaoszczędzić kilka godzin na dobę, a to już naprawdę wiele. Warto również przyjrzeć się swoim codziennym nawykom, bowiem większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ciągu całego dnia tracimy nawet kilka godzin na zupełnie niepotrzebne nam rzeczy, które kompletnie nie są związane z naszymi celami i pragnieniami. Bezmyślne przeglądanie Facebooka czy stron ze śmiesznymi obrazkami może być co prawda pewną formą rozrywki czy chwilowego odstresowania się, ale zdecydowana większość z nas robi to nagminnie. Wiele czasu pochłaniają nam również codzienne obowiązki związane z utrzymaniem domu – niestety, robimy to mało wydajnie, przez co rzeczy, które moglibyśmy wykonać całkiem szybko zajmują nam nawet po kilka godzin w tygodniu.

Zacznijmy od sprzątania. Osoby mieszkające w dużych miastach powinny zastanowić się nad wynajęciem profesjonalnej pomocy – takie usługi nie kosztują wbrew pozorom zbyt wiele, a jednocześnie możemy dzięki nim zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jeśli chodzi o gotowanie, to równie dobrą propozycją może być catering. Nawet codzienne zamawianie jedzenia nie będzie nas kosztowało dużo więcej niż samodzielne gotowanie, a równocześnie również i coś takiego zapewni nam ogromną oszczędność czasu. Jak widać, każdego dnia marnujemy całe mnóstwo czasu na rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne i które mogą nam przeszkadzać w realizowaniu swoich celów. Jeśli ktoś chce zatem skutecznie zarządzać swoim czasem, to przede wszystkim musi przyjrzeć się swoim codziennym nawykom – to właśnie one dają nam wrażenie, że marnujemy swój czas.

Zobacz również