|   | 

Praca cukiernika – predyspozycje, praktyki, kariera

Podstawowe obowiązki cukiernika to przede wszystkim tworzenie deserów, słodyczy, tortów a takżę innych wyrobów cukierniczych, które będą decydować nie tylko o walorach smakowych, ale także mają swoje walory wizualne. Cukiernik posiada kilka wspólnych cech z kucharzem, Do zadań jednego i drugiego będzie należeć dbanie o czystość w miejscu pracy, ale także musi zaopatrzyć się w niezbędne surowce, które będą służyć do produkowania słodkości różnego rodzaju.

Wykształcenie, a ofery pracy w gastronomii

Jeśli chcemy zostać cukiernikiem należy ukończyć szkołę zawodową w zawodzie cukiernik a potem rozwijać dodatkowo swoje umiejętności na kursach oraz w ramach szkoleń zawodowych. Przyda się to również dlatego, że cały czas zmieniają się trendy w cukiernictwie, które wpływać będzie na to ile cukiernik będzie w stanie zarobić. Cukiernik może odtwarzać gotowe przepisy, ale można także realizować swoje autorskie projekty. Umożliwia to oczywiście zapewnienie sobie odpowiednio wysokiej pozycji w branży. Chodzi tutaj o wykształcenie jak i też praktykę tego zawodu. Jeśli ktoś chce zgłębić sobie cukierniczy fach powinien mieć jak najwięcej praktyki, wtedy jego możliwości będą większe, będzie w stanie wykonać rzeczywiście doskonałe słodki przekąski.

Praca w branży gastronomicznej

Praca cukiernika - jakie narzędzia?

Cukiernik podobnie jak kucharz pracuje na urządzeniach kuchennych. Wiele deserów w ogóle nie ma racji bytu, jeśli nie mamy piekarnika czy lodówki, służąca do chłodzenia zimnych deserów. Ale oprócz tego cukiernik ma także inne gadżety, które wpływają na usprawnienie jego pracy a także na ostateczny wygląd deseru. Można tutaj mówić o specjalnych formach do ciast i ciasteczek, krajalnicy do jabłek, wałku czy też specjalnych rozwiązaniach, które będą umożliwiać wygodne porcjowanie owoców. Oczywiście owoce często pojawiają się w składzie różnych smakołyków, dlatego taka opcja na pewno będzie się przydawać.

Praca dla cukiernika - zarobki 

Jeśli ktoś rozpoczyna pracę w zawodzie cukiernika będzie mógł liczyć na zarobki na poziomie około 1500 złotych. Pracując w cukierni ekskluzywnej będzie można liczyć nawet na zarobki na poziomie około 2500 złotych. Na wysokość wynagrodzenia wpływać będzie także posiadane doświadczenie zawodowe.

Praca jako cukiernik, pracownik gastronomii

 Praca w cukierni - Kariera w zawodzie

Jeśli ktoś pracuje jako cukiernik może liczyć na pracę w cukierniach, piekarniach ze słodkościami, lodziarniach a także można pracować na własne nazwisko, gdy będzie się pracować samodzielnie. Jeśli ktoś posiada odpowiednie umiejętności to tak naprawdę może idealnie wpisać się w niszę i będzie mógł piec torty dla dzieci czy torty na ślub. To szansa na uzyskanie dobrych zarobków.

Oferty pracy dla cukiernika - kto może nim zostać?

Podobnie jak w każdym innym zawodzie również tutaj potrzebne są odpowiednie predyspozycje. Mówiąc o konkretnym zawodzie należy przede wszystkim powiedzieć, że trzeba lubić piec i posiadać predyspozycje do tego, by pracować z jedzeniem. Nie bez znaczenia będzie także czas pracy, który będzie niejednokrotnie przez kilkanaście godzin na dobę albo też do późnych godzin wieczornych. Osoba, która pretenduje do zawodu cukiernika powinna mieć także odpowiedni zmysł estetyczny, który będzie bardzo ważny, gdy dekoruje się słodkości. Nie ma tutaj wątpliwości, że zawód cukiernika to zawód wdzięczny i przyjemny, wymaga jednak pewnych umiejętności oraz posiadania pewnych predyspozycji.

Zobacz również