|   | 

Endometrioza a ciąża. Jak zostać mamą przy endometriozie?

Endometrioza to dość poważna choroba, która dotyka coraz więcej kobiet na całym świecie. Niestety przynosi ona bardzo duży dyskomfort. Także w Polsce wiele kobiet cierpi na tę przypadłość. Warto dowiedzieć się, jak zostać mamą przy endometriozie. Na szczęście jest to możliwe.

Warto wiedzieć o tym, że z endometriozą borykają się przede wszystkim panie w wieku rozrodczym. Ta przypadłość kojarzy się przede wszystkim z niepłodnością, a ponadto z bolesnymi miesiączkami oraz dyskomfortem w czasie stosunku seksualnego. Okazuje się, że dla większości kobiet jedyną szansą na rodzicielstwo jest zabieg zapłodnienia pozaustrojowego. Wiele kobiet zastanawia się, czy przy endometriozie ciąża jest w ogóle możliwa do zrealizowania. Należy wiedzieć, że zapłodnienie dziecka przy tym schorzeniu jest dość znacznie utrudnione. Jednakże we wszelakich pismach medycznych z całego świata można znaleźć bardzo dużo pań, którym dokuczyła endometrioza, a ciąża powstała naturalnie i rozwijała się w odpowiedni sposób. Dlatego zapłodnienie dziecka przy tym stanie jest możliwe do zrealizowania. Trzeba wiedzieć, że endometrioza nie jest wyrokiem, jednakże leczenie tej przypadłości jest długim procesem, a ponadto trzeba doliczyć do tego ryzyko fiasku. Warto jednak zaznaczyć, że współczesna medycyna daje szansę na bycie mamą nawet paniom, które mają zaawansowane zmiany. W przyszłości można liczyć na jeszcze większy rozwój medycyny, które powinien jeszcze bardziej zwiększyć szansę na zajście w ciąży w przypadku zdiagnozowanej endometriozy.

Okazuje się, że endometrioza to przypadłość, w której endometrium rozwija się, a ponadto złuszcza poza jamą macicy kobiety. Warto zaznaczyć, że przyczyna tego typu stanu nie została jeszcze wyjaśniona przez naukowców, choć istnieją spekulacje, iż choroba ma podłoże hormonalne, a ponadto immunologiczne. Trzeba też wiedzieć, że z endometriozą walczy obecnie około 190 milionów pań na z całego świata. Dlatego jest to dość poważne schorzenie. Także w Polsce wiele kobiet cierpi na endometriozę.

Wiele kobiet zastanawia się, jak zajść w ciąże w czasie takowej przypadłości. Wszystko zależy tutaj od stadium zaawansowania choroby. Okazuje się, że naturalna ciąża przy endometriozie nie jest możliwa, lecz zapłodnienie wymaga od kobiety, a ponadto jej partnera dłuższych starań, a dodatkowo walki o utrzymanie ciąży w następnych etapach. Kobietom cierpiącym na taką przypadłość zalecane jest leczenie hormonalne, które polega na kilkumiesięcznym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. To one zapobiegają powstawaniu nowych ognisk. Dodatkowo takie tabletki łagodzą wszelkie dolegliwości związane z endometriozą. Trzeba wiedzieć, że w późniejszym okresie podawane są środki, które stymulują jajeczkowanie. Okazuje się, że brak ciąży po paru cyklach stymulowanych oznacza wymów skorzystania z technik wszelakiego wspomagania rozrodu. Często jest to ostateczność do tego, żeby zajść w ciąże.

Zobacz również

  • Jakie suplementy na boreliozę?

    Borelioza to choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez zakażonego bakterią borrelia burgdorferi kleszcza. Do pierwszych i najczęściej...

  • Sylveco do twarzy

    Sylveco to firma, która ma w asortymencie wyłącznie naturalne kosmetyki. Z powodzeniem oczarują one każdego fana eko kosmetyków...