|   | 

Czym jest niewidzialna wycieraczka? Jakie ma zastosowanie w praktyce?

Jedno jest pewne: bezpieczna jazda wymaga dobrej widoczności. Pole widzenia może być znacznie ograniczone w trudnych warunkach pogodowych, takich jak intensywne opady i duże stężenie pyłu.

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że wycieraczki mogą czasami pozostawiać smugi na przedniej szybie lub nie zbierać wystarczającej ilości wody lub zanieczyszczeń. Niewidzialna wycieraczka jest nowoczesną alternatywą, która działa na chemicznej zasadzie hydrofobowości.

Czym jest niewidoczna wycieraczka?

Hydrofobowość odnosi się do zdolności cząsteczek chemicznych do odpychania wody. Środki hydrofobowe są produkowane, aby służyć praktycznemu celowi. Mogą być stosowane na lusterka motocyklowe lub szyby samochodowe. Niewidzialna wycieraczka jest chroniona przed zamarzaniem i zabrudzeniami wodnymi dzięki temu, że jest nakładana po aplikacji. Produkty te mogą poruszać się z prędkością 60 km/h. Tylko wtedy jest wystarczający pęd powietrza, aby powstały kropelki wody, które następnie spływają. Trwałość takiej wycieraczki może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy. O różnicy decyduje jakość produktu, jego trwałość i odporność. Najlepiej samemu przetestować wycieraczkę chemiczną, gdyż w różnych samochodach może się ona różnie zachowywać. Niewidzialne wycieraczki znajdziesz na stronie sklepu internetowego https://sklep.motogo.pl/niewidzialne-wycieraczki-c37.

Aplikacja niewidzialnej wycieraczki

Przed nałożeniem płynu należy dokładnie oczyścić i odtłuścić szyby. Do tego zadania najlepiej nadają się profesjonalne pasty polerskie. Dzięki nim usuniesz wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia. Następnie trzeba będzie sięgnąć po zmywacz do silikonu lub alkohol izopropylowy i równomiernie nanieść go na szyby. Kolejnym krokiem jest zastosowanie niewidzialnej wycieraczki. Niektóre produkty są dostarczane z filcowym aplikatorem. Inne wykorzystują ściereczkę z mikrofibry lub wacik. Jaki jest cel takiego działania? Robi się to po to, aby materiał nie wchłonął płynu, a także aby uniknąć smug i nieestetycznego wyglądu. Ponieważ płyny hydrofobowe są trudne do usunięcia, smugi będą widoczne przez długi czas. Możesz zmniejszyć to ryzyko, nakładając produkt równomiernie, okrężnymi ruchami. Po wyschnięciu szkła przez 15-30 minut, wytrzyj je do czysta ściereczką. Możesz lekko spryskać szmatkę wodą, aby uzyskać lepsze rezultaty. W ten sposób powstaje trwała powłoka, która powinna być przezroczysta.

Zastosowanie niewidzialnej wycieraczki

Wady niewidzialnej wycieraczki

Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy wycieraczki hydrofobowej mają swoje powody. Sceptycy twierdzą, że działa ona tylko podczas jazdy z prędkością przekraczającą 60 km/h. Kropelki wody nie mogą uciec z korków czy miasta, ponieważ nie są w stanie wykorzystać pędu powietrza. Tworzą grupy i ograniczają pole widzenia. Jest to szczególnie problematyczne w nocy, kiedy cząsteczki wody skupiają światło. Niektórzy kierowcy skarżą się, że osoby nadjeżdżające z przeciwka mogą ich oślepić. Należy wspomnieć, że niewidzialna wycieraczka ogranicza mobilność tradycyjnych wycieraczek, które są stworzone do pracy na mokrych powierzchniach. Nie poruszają się po powłoce ochronnej, wydają odgłosy i pomijają, więc gumki szybko się zużywają. Wielu kierowców stosuje płyn hydrofobowy na szyby tylne i boczne. Niektórzy nakładają go również na górną część szyby, gdzie ramiona wycieraczek nie mogą dotrzeć. Powłoka ochronna skutecznie spełnia swoją funkcję i nie szkodzi.

Zalety niewidzialnej wicieraczki

Niewidzialna wycieraczka to świetna opcja dla osób, które często pokonują długie trasy lub poruszają się z dużą prędkością. Dzięki niej Twoja szyba pozostanie czysta i gładka, nawet podczas najgorszej ulewy. Samoistnie odparuje, co pozwoli na łatwą widoczność w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Roztwór ten przydaje się również podczas mrozów, ponieważ obniża próg zamarzania szyby do -5 lub 6 stopni Celsjusza. Jest to duża zaleta, gdyż szron nie zsuwa się z powierzchni szyby. Szyby dłużej pozostają przejrzyste, ponieważ powłoka hydrofobowa działa jak naturalna bariera. Są łatwiejsze w konserwacji i czyszczeniu, ponieważ nie osadza się na nich brud.

Czy warto wydać pieniądze na niewidzialną wycieraczkę?

Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć, ponieważ produkty hydrofobowe działają inaczej na starszych i nowszych samochodach. Inaczej reaguje na różne modele samochodów, warunki drogowe i prędkości. Ważne jest, aby upewnić się, że płyn został odpowiednio nałożony na powierzchnię. Na pewno warto spróbować w różnych warunkach.

Zobacz również