|   | 

Dom

Niekoniecznie dziecięce oświetlenie, w dziecięcym pokoju

            Do pokojów dziecięcych zwykle wybieramy oświetlenie, które mieni się kolorami, błyskotkami, nierzadko przedstawia postaci z ulubionych bajek. Tworzymy przestrzeń klimatyczną, właśnie dzięki oświetleniu i w ten sam sposób dopasowujemy lampy, między innymi do płci dziecka. W pokoju dziecięcym mogą jednak z powodzeniem zagościć lampy „dorosłe”.

Praktyczna lampa podłogowa

            Lampy typowo dziecięce mają to do siebie, że sprawdzają się przez krótki czas. To przeważnie niewielkie, lekkie konstrukcje, dające stosunkowo wąską wiązkę światła. Wykonane z tworzyw sztucznych, barwne i bajeczne, estetyką zachwycają, ale trwałością już niekoniecznie. Pokój dziecięcy wciąż może być uroczy i dziecięcy, jednak zapewniający funkcjonalność i oświetlenie, które posłuży przez bardzo długi czas.

            Dobrym pomysłem jest zastosowanie lampy podłogowych, na przykład z kilkoma źródłami światła. Takie lampy oferuje sklep Lampy.it. Estetyczne, piękne, wysokie jakościowo, o walorach praktycznych. Główne źródło światła, to nieruchome, staje się strumieniem świetlnym równomiernie rozpraszającym światło na całej przestrzeni pokoju. Można bez problemu korzystać z pokoju dziecięcego, znajdując z łatwością ciuszki, artykuły do pielęgnacji i zabawki, nawet wieczorową porą. Z kolei niewielki punkt świetlny umieszczony na giętkim ramieniu, to szansa na skierowanie wiązki światła w dowolnym kierunku, zapewniając lekko przytłumione światło. Jest atmosfera, przytulny klimat, co bardzo pasuje do dziecięcych przestrzeni.

            Przy lampie podłogowej, która daje tę ciepłą poświatę wieczorem, dziecko może swobodnie zasypiać, czując się bezpiecznie. Nie ma całkowitych ciemności, tak bardzo nielubianych przez maluchy. Rodzice zaś siadają w kącie, w wygodnym fotelu i przez jakiś czas obserwują, czy ich pociecha spokojnie śpi, ale nie muszą nadwyrężać wzroku i martwić się o to, jak wyjść z ciemnego pokoju bezpiecznie, nie potykając się o cokolwiek, nie robiąc hałasu, który obudzi malucha.

Lampki nocne

            Dla starszych dzieci rodzice wybierają już łóżka w standardowych rozmiarach. Przestrzeń dziecięca wciąż taką pozostaje, ale nabiera już nieco innych cech. W takim wypadku warto dotychczasową, typowo dziecięcą lampkę, która dawała niezbyt dużo światła, zamienić na klasyczną lampkę nocną. Można ją z powodzeniem ustawić na szafce nocnej obok łóżka lub na wyższej komódce, by maluch nie strącił lampki wiercąc się w łóżku, bawiąc tuż przed snem, a niekiedy budząc w środku nocy.

            Lampka nocna z materiałowym abażurem lub tym z tworzywa sztucznego, będzie tłumić światło i czynić je przyjaźniejszym. A gdy brakuje miejsca na szafkę nocną?

Z pomocą przychodzi kinkiet

            Zamiast wszelkiego rodzaju oświetlenia stojącego, które tak pośród podłóg, jak i mebli zabiera sporo miejsca, można postawić na oświetlenie dodatkowe, w postaci kinkietów. To doskonały sposób na uzupełnienie pokojów dziecięcych, które nie grzeszą metrażem. Zostaje zachowana funkcjonalność, wyraziste oświetlenie, a przy tym zaoszczędzona przestrzeń.

            Tego typu oświetlenie jest także bezpieczne, bo stawiając czy to na kinkiet, czy na plafon, można zamontować włącznik na takiej wysokości, jak i samą lampę, by dziecko nie strąciło jej na siebie. Kontrola rodzicielska przyda się!

            W pokojach dziecięcych liczy się każdy detal, element wyposażenia i tak ważna ergonomia przestrzeni. Zamiast typowego wystroju dziecięcego także pośród oświetlenia, wybierzmy coś z klasycznych lamp, takich jak do swoich pokojów, a przekonamy się, że będą pasować i posłużą naprawdę długi czas.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również