|   | 

Obserwacja śluzu – poznaj lepiej swoje ciało

Jednym z najprostszych sposobów na przewidzenie owulacji jest obserwacja śluzu szyjkowego. Kobiety często odczuwają niechęć i obrzydzenie związane ze sprawdzaniem własnej wydzieliny, jednak jest to jedna z najskuteczniejszych metod wykrywania owulacji. Jak powinien wyglądać śluz? Kiedy jest najlepszy czas na poczęcie dziecka? Jaki rodzaj, kolor i zapach śluzu powinny nas zaniepokoić?

Śluz estrogenny i gestagenny 

Śluz szyjkowy produkowany jest w macicy i w zależności od etapu cyklu miesiączkowego zmienia się jego wygląd i konsystencja. Zaraz po zakończonej menstruacji, możesz odczuwać suchość pochwy, zaobserwować brak wydzieliny. Po kilku dniach pojawia się uczcie wilgotności, a wkrótce po nim pojawia się śluz. To właśnie on mówi nam, czy aktualnie jesteśmy płodne, czy może nasza macica wytwarza barierę ochronną przed plemnikami, nie pozwalając na zapłodnienie. Jak odróżnić śluz płodny od niepłodnego? 

Śluz płodny pojawia się, gdy w naszym organizmie przeważają estrogeny, dlatego nazywa się go śluzem estrogennym i łatwo się go rozpoznaje. Przede wszystkim jest to wydzielina przeźroczysta i śliska. Konsystencją przypomina białko jajka, a gdy weźmie się ją między dwa palce, pozwala się wyciągnąć w długie nitki. Taki śluz ułatwia plemnikom drogę do jajeczka, odżywia je i chroni przed kwasowością pochwy. Kiedy zauważysz taką wydzielinę, jest to najlepszy czas na seks i poczęcie dziecka.

Natomiast śluz produkowany pod wpływem progesteronu nazywamy śluzem gestagennym. Znacznie różni się on od śluzu estrogennego. Przede wszystkim jest mętny, gęsty i białawy lub żółtawy. Ponadto nie wywołuje uczucia wilgotności i miękkości w pochwie i nie jest elastyczny. Nie stwarza sprzyjającego środowiska dla plemników, które szybko umierają i nie docierają do komórki jajowej.

Jak badać śluz?

Aby osiągnąć najbardziej prawdopodobne wyniki, śluz należy badać codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia, a wyniki skrupulatnie zapisywać. Dopiero po kilku miesiącach regularnych badań można całkiem dokładnie wyznaczyć okres płodności. Zwykle wystarczy obserwacja śluzu na papierze toaletowym, bezpośrednio po oddaniu moczu. Warto także zwrócić uwagę na wygląd śluzu na bieliźnie bądź wkładce higienicznej, jednak należy pamiętać, że zarówno śluz płodny, jak i nie płodny, po wyschnięciu wyglądają dokładnie tak samo – jak nieco przyżółcony krochmal. Za początek dni płodnych uznaje się dzień, w którym pojawia się wilgotność pochwy. Innym sposobem jest użycie specjalnego krystalizatora, który bada jego konsystencję i podaje, czy jest on płodny czy nie. Odpowiedzi na wiele pytań dotyczących naszej płodności i kobiecości znajdziecie także na stronie kobiecosc.info

Kiedy należy udać się do lekarza? 

Śluz szyjkowy nie tyko informuje nas o okresie płodności, ale także alarmuje, gdy w naszym organizmie dochodzi do niepożądanych infekcji i zakażeń. Dlatego też obserwacja śluzu jest bardzo ważna. Kiedy wydzielina z pochwy przybiera kolor żółtozielonkawy, szary, brązowy lub różowy. Nie bez znaczenie pozostaje także jej zapach. Nieprzyjemny i drażniący zapach kolorowego śluzu bezsprzecznie świadczy o tym, że należy udać się do lekarza i podjąć leczenie infekcji. Tego typu zjawisko może informować nas również o poważniejszych chorobach, jak na przykład rak szyjki macicy. Dlatego nie należy ignorować niepokojących nas upławów, nieprzyjemnych zapachów oraz trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie intymnej. 

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

  • Jakie suplementy na boreliozę?

    Borelioza to choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez zakażonego bakterią borrelia burgdorferi kleszcza. Do pierwszych i najczęściej...

  • Sylveco do twarzy

    Sylveco to firma, która ma w asortymencie wyłącznie naturalne kosmetyki. Z powodzeniem oczarują one każdego fana eko kosmetyków...