|   | 

Przygotuj samochód na wakacyjny wyjazd

Większość z nas czeka przez cały rok na lato z wielkim utęsknieniem, i raczej trudno jest się temu dziwić. W końcu dla bardzo wielu ludzi jest to jedyny moment w ciągu roku, kiedy można w końcu oderwać się od wszystkich swoich codziennych obowiązków i nieco odpocząć. Bardzo ważne jest jednak odpowiednie zorganizowanie takiego wyjazdu. Zawsze musimy poświęcić nieco czasu na dokładne wybranie miejsca, do którego zamierzamy wyjechać. Szczegóły takie jak nocleg czy plan całej wyprawy zazwyczaj pochłaniają tutaj całą naszą uwagę – i w pewnym stopniu słusznie, bowiem są one niesamowicie istotne.

Równocześnie jednak często nie przykładamy zbyt wielkiej wagi do tego, w jaki w ogóle sposób dotrzemy na miejsce. Bardzo wielu ludzi wybiera się w podróże środkami transportu publicznego, i trudno jest się temu dziwić. Połączenia autobusowe czy samolotowe są stale wzbogacane o coraz to nowsze oferty, a ich ceny stają się naprawdę bardzo przystępne. Bardzo często możemy zatem dostać się samolotem z Polski do wielu odległych krajów za niewielkie pieniądze. Równocześnie jednak podróżowanie w taki sposób ma wiele wad.

Przede wszystkim znacznie ogranicza to naszą wolność i niezależność, a niekiedy może być również dość niewygodne – kilkugodzinna podróż samolotem z małym dzieckiem jest tu najlepszym przykładem. Z tego powodu warto zastanowić się nad dojechaniem na miejsce własnym samochodem, nawet jeśli zamierzamy wybrać się na drugi koniec Europy. Ceny paliwa sprawiają co prawda, że rozwiązanie takie jest dość kosztowne, ale wszystkie inne zalety sprawiają, że i tak jest to bardzo opłacalne.

Zachowujemy wówczas pełną niezależność i możemy zabrać znacznie więcej bagażu. W czasie podróży możemy zatrzymywać się w dowolnych miejscach aby nieco odpocząć lub zobaczyć po drodze wiele ciekawych rzeczy. Jeśli jednak zamierzamy się wybrać samochodem w daleką trasę to koniecznie musimy dobrze sprawdzić jego stan techniczny – dzięki temu unikniemy być może wielu nieprzyjemnych sytuacji i awarii po drodze. Pierwszą rzeczą, jaką warto sprawdzić w swoim samochodzie przed wybraniem się w podróż jest układ napędowy. Nie trzeba znać się na motoryzacji aby wiedzieć, że silnik to centralny element każdego pojazdu, a jakiekolwiek awarie z nim związane prowadzą do unieruchomienia całego samochodu.

Wiele potencjalnych zagrożeń i awarii objawia się już w samym odgłosie silnika – dobrze jest zatem nadstawić nieco ucha i posłuchać, jak silnik pracuje zaraz po uruchomieniu pojazdu. Jeśli słyszymy cokolwiek niepokojącego – szumy lub stuki – to prawie na pewno coś jest nie tak. Niektóre awarie są również widoczne w czasie jazdy: nagłe spadanie lub wzrastanie obrotów silnika bez naszej ingerencji to bardzo niepokojący sygnał. Koniecznie trzeba sprawdzić też poziom oleju silnikowego. Następną ważną rzeczą są hamulce – nie trzeba nikomu mówić, że jakiekolwiek problemy z nimi prowadzą do naprawdę niebezpiecznych sytuacji na drodze. Sprawność układu hamulcowego również można wyczuć w czasie jazdy; klocki hamulcowe z czasem ulegają naturalnemu zużywaniu się.

Koniecznie trzeba też sprawdzić poziom płynu hamulcowego, bowiem jego ubytki również prowadzą do groźnych sytuacji. Istnieje całe mnóstwo rzeczy i elementów które trzeba sprawdzić jeśli chcemy mieć pewność, że nasz samochód poradzi sobie z długą trasą w jaką się wybieramy. Jeśli zależy nam na stuprocentowej pewności, że faktycznie wszystko jest w porządku i nic nie zepsuje się po drodze, to warto wybrać się na zwykły przegląd do warsztatu samochodowego. Nie kosztuje to zbyt wiele, a jednocześnie będziemy mogli być spokojni co do stanu technicznego naszego pojazdu.

Zobacz również