|   | 

Fotografia produktowa - produkt w najlepszej odsłonie

Dobrze zrobione zdjęcia mogą sprzedać niemal każdy produkt. Bez zdjęcia lub wtedy, kiedy jest ono wykonane nieprofesjonalnie, nawet najlepszy w swojej branży produkt nie sprzeda się. Większość konsumentów kupuje oczami i jest to pierwszy zmysł, który należy zaangażować w procesie zachęcania klienta do zakupu. Czym charakteryzuje się dobra fotografia produktowa?

Klient kupuje oczami

Najlepszy opis towaru bez zdjęcia może zostać niezauważony. W dobie szumu informacyjnego, występuje zjawisko braku równowagi między ilością dostarczonych komunikatów a możliwością ich weryfikacji. Niezależnie od tego, czy dotyczy to produktów unikalnych, czy codziennego użytku, w każdej z branż istnieje spora konkurencja. Sprzedawca ma zaledwie kilka chwil, aby przyciągnąć uwagę klienta i skłonić go do zapoznania się z ofertą.

Zdjęcie jako magnes i apel: ja mam to, czego Ty potrzebujesz

Aby konsument zechciał poświęcić swój czas i zagłębić się w opis, potrzebny jest magnes, który go do tego skłoni. Tą marchewką na kiju jest fotografia pożądanego obiektu. Umysł człowieka jest tak skonstruowany, żeby spełnić określoną potrzebę w najmniej skomplikowany sposób. Jeżeli np. poszukuje butelki wody, to najpierw obserwuje przestrzeń w poszukiwaniu obrazu odpowiadającego tej potrzebie, a w drugim rzędzie treści na temat pożądanego obiektu. Dobrej jakości odzwierciedlenie produktu odpowiadającego na poszukiwania klienta, ma zasadniczy wpływ na jego decyzje zakupowe. Takim obrazowym nośnikiem informacyjnym jest Packshot (https://prototu.pl/portfolio/packshoty/).

packshot

Rzetelny przekaz

Konsumenci dojrzewają, a wraz z nabieraniem doświadczeń, coraz ostrożniej podchodzą do przekazów marketingowych. Wprowadzając nowy produkt na rynek, twórcy reklam mogą pozwolić sobie na dużą dozę fantazji podczas jego prezentacji. Fotografia reklamowa prezentowana przez media, czyni z produktu bohatera. W przypadku relacji B2C lub B2B, wszelkie próby podkoloryzowania oferty mogą odnieść skutek odwrotny od zamierzonego. Zamiast zyskać zaufanie klienta lub firmy, można je bezpowrotnie stracić.

Packshot - sesje zdjęciowe produktów

Zdjęcia produktów umieszczonych w witrynie sklepów internetowych powinny jak najwierniej odzwierciedlać jego prawdziwe cechy. Packshot stanowi komplet fotografii określonego towaru, ukazujący jego rzeczywisty kształt, fakturę i kolory. Przedmiot fotografowany jest z każdej strony. Eksponowane są również na zdjęciach jego najbardziej istotne fragmenty. W przypadku wzmacniacza gitarowego będą to na przykład gniazda wyjściowe i potencjometry, a w przypadku szafy zbliżenie uchwytów zamykających.

Tło i otoczenie

Produkt w packshotach jest tradycyjnie fotografowany na neutralnym, białym tle. Obecnie coraz częściej otoczenie uwiecznionego przedmiotu odnosi się do jego funkcji i “naturalnego” otoczenia. Często w celach ozdobnych lub zachęcających do zakupu, wraz produktem umieszcza się na zdjęciu przedmioty dodatkowe, nawiązujące do tematyki branży lub wzbogacające jego funkcjonalność. Jednak ani tło ani elementy towarzyszące, nie powinny dominować lub zniekształcać obraz prezentowanego produktu.

Zobacz również