|   | 

Dom

Jak optycznie powiększyć poddasze użytkowe?

Coraz częściej poddasze wykorzystywane jest jako pomieszczenie, którego aranżacja pozwala wykreować oryginalny pokój dla dziecka, łazienkę lub sypialnię. Niemniej jednak wiele osób boryka się z niewielką przestrzenią pod skosami. Poddaje się już na starcie, twierdząc, że po wstawieniu elementów wyposażenia otrzyma się ciasną klatkę bez dopływu naturalnego światła. Nic bardziej mylnego! Stworzenie przestronnego pomieszczenia nigdy nie było tak proste. Jak optycznie powiększyć poddasze użytkowe? Podpowiadamy w artykule!

Kolorowy zawrót głowy

O kolorach i ich zastosowaniu w każdej przestrzeni – niezależnie, czy jest duża, czy też niewielka – mówi się, jak o niezawodnym sposobie kreacji wizualnego powiększenia. Jasne odcienie sprawiają, iż poddasze nie tylko staje się aranżacyjną nowinką wpisującą się w aktualnie obowiązujące trendy, ale również optycznie przestronnym pomieszczeniem. Ściany warto pomalować na kolor biały – barwa ta wpisująca się do uniwersalnego kanonu kolorów, tworzy dowolność aranżacyjną, dobór innych odcieni jest bardzo prosty. To także fantastyczny kompan skomplikowanego układu dachu – tworzy wrażenie prostoty konstrukcji, ładu i porządku.  Jeśli jednak tkwi w Tobie dusza artysty, postaw na pastele – mięta, lawenda, rozbielony błękit, czy odcienie kremowe okażą się strzałem w dziesiątkę.

Trzej muszkieterowie – oświetlenie, lustro i szkło

Duże przeszklenia, lustrzane tafle i odpowiedni dobór oświetlenia to sprawdzone metody na optyczne powiększenie przestrzeni na poddaszu. Sposoby te sprawdzą się, szczególnie gdy pod skosami pragniesz urządzić salon lub kuchnię. Designerskie lampy Azzardo.com.pl nie tylko idealnie dopasują się do funkcjonalności, ale również modnych akcentów. Nowoczesność tych materiałów przywodzi na myśl innowacje rodem z przyszłości.

Świetliste płaszczyzny sprawiają, iż wnętrze staje się większe, po prostu przestronne. Ciekawym zabiegiem jest również oddzielenie salonu od kuchni, znajdujących się na poddaszu, przeszklonymi czy wykonanymi z mlecznego szkła drzwiami lub ścianką działową. Jeśli zakochałeś się we współczesnym trendzie, postaw również na szklane meble – niech to będzie charakterystyczny akcent, a nie zaburzony chaos. Dlatego też na poddaszu sprawdzi się szklany blat stołu lub przezroczysty blat wyspy kuchennej.

Na poddaszu można również urządzić funkcjonalną łazienkę. Jej przestrzeń z góry jest ograniczona skosami, dlatego też na ścianę nad wanną lub umywalką, warto nakleić dużą taflę szkła – istotne jest to, aby została docięta w sposób odpowiedni do skosów dachu. Aby podwoić efekt świetlny, na płaszczyźnie lustra, można zamontować nowoczesne, acz proste kinkiety. Lustro w łazience nie musi wisieć tylko nad wanną czy umywalką. Ciekawym zabiegiem jest jego zamontowanie w taki sposób, aby odbijało efekt z otoczenia. Dzięki temu stworzysz wrażenie głębi w niewielkiej i uroczej łazience, kreując dość oryginalny salon kąpielowy.

Mobilność mebli przepleciona funkcjonalnością

Meble w aranżacji poddasza również pełnią istotną funkcję. Nie zdziw się, jeśli osiągniesz efekt ciasnej klatki, poprzez wstawienie ciężkich, zabytkowych mebli, nad wyraz okraszonymi zdobieniami. Dlatego też warto postawić na funkcjonalne, mobilne meble, które w zależności od zastosowania, można łatwo przestawiać. W przestrzeni poddasza użytkowego sprawdzą się meble wykonane z tworzywa sztucznego, zdobione ażurowym wzrokiem. Dzięki temu, elementy wyposażenia staną się lekkie, sprawiając, iż wnętrze zyska swobodny wydźwięk. 

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również