|   | 

Alkoholizm – czym jest i jak się go leczy?

Uzależnienia od różnego rodzaju szkodliwych substancji to prawdziwa plaga naszych czasów. Wystarczy spojrzeć tylko, jak wielu ludzi w naszym najbliższym otoczeniu regularnie pali papierosy, zupełnie nie zważając na to, że dosłownie rujnuje to ich zdrowie. Istnieją jednak inne uzależnienia, które na pewnym stadium rozwoju praktycznie uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Do tego grona zalicza się alkoholizm – wielu ludzi nadal nie ma świadomości tego, że jest to zwykła choroba którą należy leczyć.

Dolegliwość ta potrafi być ponadto dość podstępna, bowiem pojawia się zupełnie niepostrzeżenie; w wielu przypadkach orientujemy się, że mamy z tym poważny problem dopiero w momencie, kiedy jesteśmy już uzależnieni i nie potrafimy tak po prostu odstawić alkoholu. Warto dowiedzieć się na jej temat jak najwięcej, bowiem w obecnych czasach w większym lub mniejszym stopniu jest na to narażony właściwie każdy dorosły człowiek. Skąd bierze się alkoholizm? Mówiąc ogólnie, choroba alkoholowa występuje w przypadku, kiedy osoba nie jest w stanie normalnie funkcjonować bez regularnego picia. Może ona objawiać się na wiele różnych sposobów. Alkoholikiem może być ktoś, kto pije codziennie, ale o poważnym problemie można mówić również w przypadku człowieka, który potrafi "przeżyć" w trzeźwości nawet wiele miesięcy – potem wpadając z kolei w równie długi ciąg. Istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby alkoholowej. Wielu specjalistów lubi dziś określać ją jako chorobę cywilizacyjną; faktem jest, że w obecnych czasach występuje ona znacznie częściej niż dawniej, ale uzależnienie od alkoholu nie jest niczym nowym i było znane już przed wiekami. Bardzo często dochodzi do niej w przypadku, kiedy nie możemy poradzić sobie ze swoimi codziennym problemami.

Nadmiar obowiązków, ciągły stres, złe relacje z innymi ludźmi – to tylko niektóre rzeczy, jakie skłaniają nas do częstego sięgania po alkohol i uważania go za lekarstwo na takie problemy. Czasami jednak alkoholizm pojawia się z zupełnie niepozornych przyczyn. Wypicie kilku piw ze znajomymi od czasu do czasu jest uważane w społeczeństwie za coś zupełnie normalnego. O ile traktujemy to z umiarem, faktycznie nie ma w tym niczego złego. Niektórzy ludzie dopuszczają się tego jednak zdecydowanie za często, a po pewnym czasie okazuje się, że nie mogą już żyć bez wypicia czegoś przynajmniej raz na jakiś czas.

Jak alkoholizm może zniszczyć Twoje życie?

Uzależnienie od alkoholu jest niezwykle szkodliwe dla zdrowia człowieka. Przyczynia się to do powstawania wielu chorób – alkohol w nadmiarze działa niszcząco między innymi na serce i układ krwionośny, ale rujnuje również wiele innych obszarów naszego organizmu. W samej tylko Polsce każdego roku tysiące ludzi umiera właśnie na choroby wynikające z nadużywania alkoholu. Alkohol bardzo często przyczynia się również do problemów zawodowych, w tym całkowitej utraty pracy, jak i do rujnowania relacji z innymi ludźmi. Alkoholizm w rodzinie jest bardzo poważnym problemem.

problem alkoholizmu

Dzieci wychowujące się w rodzinach alkoholików same w dorosłym życiu mają tendencję do nadużywania alkoholu; źle wpływa to na ich prawidłowy rozwój i nabywanie podstawowych umiejętności społecznych. Wyjście z alkoholizmu jest możliwe Alkoholizm jest chorobą w gruncie rzeczy nieuleczalną, a alkoholikiem pozostaje się do końca życia. Nie oznacza to jednak, że leczenie nie ma sensu. Przy właściwym podejściu i silnej woli osoby uzależnionej możliwy jest całkowity powrót do normalnego życia i kontrolowanie choroby.

Pierwszym etapem leczenia jest zazwyczaj detoks, który ma na celu oczyszczenie organizmu ze wszystkich toksyn i zanieczyszczeń, jakie gromadzą się w nim z powodu nadużywania alkoholu. Zwykle stosuje się również leczenie farmakologicznie, które pozwala na zminimalizowanie nieprzyjemnych doznań związanych z odstawieniem alkoholu. Niezwykle ważną rolę w wychodzeniu z choroby alkoholowej stanowi również profesjonalna psychoterapia. Uzależnienie polega przecież na przekonaniu, że nasze życie po całkowitym odstawieniu danej substancji nie będzie miało żadnego sensu, zaś my sami nie znajdziemy już niczego, dla czego warto byłoby żyć. Osoby po wyjściu z alkoholizmu, pozbawione odpowiedniej pomocy często popadają w depresję, która może skończyć się dla nich bardzo źle – nierzadko powrotem do picia, a w skrajnych sytuacjach nawet odebraniem sobie życia. Z tego powodu niezwykle ważna jest odpowiednia terapia, której celem jest pomoc w powrocie do normalnego funkcjonowania i odkrywaniu na nowo sensu życia.

Więcej...

 

 

Zobacz również

  • Jakie suplementy na boreliozę?

    Borelioza to choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez zakażonego bakterią borrelia burgdorferi kleszcza. Do pierwszych i najczęściej...

  • Sylveco do twarzy

    Sylveco to firma, która ma w asortymencie wyłącznie naturalne kosmetyki. Z powodzeniem oczarują one każdego fana eko kosmetyków...