|   | 

 Psychoterapia online dla młodzieży

Psychoterapia dla dzieci i młodzieży to zaawansowana forma pomocy psychologicznej prowadzona przez terapeutę, który ma doświadczenie w pracy z nastolatkami ze złożonymi problemami emocjonalnymi i psychologicznymi, takimi jak depresja, zaburzenia lękowe, traumy czy zachowaniami autodestrukcyjnymi. Prowadzenie terapii bez wychodzenia z domu może być o wiele bardziej komfortowe niż wizyty w gabinecie. Zobacz, jak przebiega psychoterapia online dla najmłodszych.

Terapia psychologiczna dla dzieci i młodzieży

Sesje u psychologa online zazwyczaj rozpoczynają się od konsultacji wstępnej, w której zbierane są informacje na temat sytuacji życiowej młodego człowieka oraz celów terapii. Psychoterapia online odbywa się na platformie internetowej lub za pomocą narzędzi do wideokonferencji, zaś długość sesji ustalana jest indywidualnie. Psycholog online dla młodzieży może również współpracować z rodzicami, szczególnie na początkowym etapie terapii. Sesje terapeutyczne odbywają się regularnie, zwykle raz w tygodniu, a ich głównym celem jest pomoc młodzieży w osiągnięciu postawionych celów terapeutycznych.

Czy warto zdecydować się na psychoterapię online dla dziecka?

W czasie wizyty u psychoterapeuty online dziecko może wyrazić swoje lęki i obawy. Celem terapii online jest zrozumienie trudności emocjonalnych i wyposażenie dziecko w narzędzia, które umożliwią mu radzenie sobie z problemami i sytuacjami kryzysowymi. W odróżnieniu od psychoterapii online osób dorosłych terapia dzieci opiera się na rozwijaniu kompetencji emocjonalnych i społecznych. Psycholog online pomaga nastolatkom rozwijać takie umiejętności jak: asertywność, radzenie sobie ze stresem czy nawiązywanie interakcji. Wsparcie za pośrednictwem internetu może mieć charakter stały lub interwencyjny. Z usług psychoterapeuty online korzystają zarówno dzieci i rodzice dzieci z głęboko zakorzenionymi problemami i traumami, jak i osoby w sytuacjach kryzysowych. Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy psychologicznej, psychoterapia online może być rozwiązaniem problemów.

Psychoterapeuta online - czy zapewni skuteczne wsparcie?

Z badań naukowych wynika, że skuteczność psychoterapii w formie online jest tak samo wysoka jak terapia poznawczo-behawioralna realizowana w formie stacjonarnej.
Czym w zasadzie różni się terapia poznawczo-behawioralna online od psychoterapii bezpośredniej? Zarówno terapia online, jak i prowadzona twarzą w twarz, może być tak samo skuteczna, o ile pacjent nawiąże więź z psychologiem. Czy jest to możliwe za pośrednictwem internetu? Oczywiście, że tak. Kluczem do uzyskania satysfakcjonujących efektów jest regularność oraz praca własna. Terapia online prowadzona w nurcie poznawczo-behawioralnym jest wymagająca, czasochłonna, ale też niebywale satysfakcjonująca, ponieważ pokazuje, że prawdziwe zmiany zależą wyłącznie od zaangażowania pacjenta.

Jeżeli chciałbyś skorzystać z tej formy pomocy, ale nigdy wcześniej nie miałeś okazji przeprowadzać sesji ze specjalistą w formie zdalnej, warto umówić się na wstępną konsultację i zobaczyć, jak wygląda współpraca.

Artykuł partnera

Zobacz również