|   | 

Soczewki kontaktowe – poradnik dla początkujących

Okulary nie są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich. Chociaż obecnie są traktowane jako stylowe dopełnienie ubioru, to nie każdy będzie czuł się w nich komfortowo. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których późno wykryto wadę wzroku. Niektórym ciężko jest przyzwyczaić się do nowego wyglądu bądź po prostu samo noszenie okularów wydaje im się niewygodne. Właśnie dla takich osób alternatywą mogą szkła kontaktowe. Jeśli jesteś jedną z nich, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca. Z niego dowiesz się jakie soczewki będą dla ciebie najlepsze oraz jak prawidłowo je użytkować.

Czas użytkowania soczewek

Szkła kontaktowe można podzielić ze względu na wiele czynników, takich jak materiał, z jakiego są wykonane, zastosowanie dla różnych wad wzroku oraz czas, przez jaki mogą być noszone. Oczywiste jest, że podstawowym kryterium wyboru powinno być zdrowie oczu. Jednak kwestia okresu użytkowania soczewek zależy głównie od preferencji użytkownika (chociaż może być warunkowana również indywidualnymi cechami oczu i wskazówkami optometrysty).

Soczewki miesięczne

To najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie. Soczewki miesięczne można użytkować przez okres 30 dni. Jedne z popularniejszych tego typu produktów to soczewki Air Optix, a ich zaletą jest duża przepuszczalność tlenu, co zapewnia oczom komfort.

Po upływie miesiąca takie szkła kontaktowe należy wyrzucić i zastosować następną parę. Soczewki miesięczne o dziennym trybie noszenia zakłada się rano i zdejmuje wieczorem przed snem. Inaczej jest w przypadku soczewek całodobowych – te można nosić nawet 30 dni i nocy bez przerwy. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają problem z ich zakładaniem. Jednak u niektórych mogą wywoływać uczucie dyskomfortu, ponieważ ciągłe ich noszenie przeciąża narząd wzroku.

W przypadku soczewek miesięcznych należy pamiętać, o zachowaniu zasad higieny, prawidłowej technice zakładania oraz kilku niezbędnych akcesoriach, takich jak pojemniczek oraz płyn, który umożliwia przechowywanie oraz dezynfekuje. Płyny Opti Free to preparaty pielęgnacyjne najwyższej jakości, które mogą być stosowane do każdego rodzaju szkieł kontaktowych.

Soczewki jednodniowe

To opcja, która wiążę się z większym wydatkiem, jednak jest zdecydowanie bardziej wygodna. W tym przypadku nie trzeba martwić się o prawidłową pielęgnację soczewek. Szkła jednodniowe należ wyjąć z opakowania, założyć, a wieczorem po zdjęciu po prostu wyrzucić, więc nie ma potrzeby kupowania pojemniczka czy płynu do soczewek.

Soczewki jednodniowe to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą je nosić okazjonalnie. Na wielkie wyjście czy spotkanie wystarczy wyjąć je z blistra i założyć. A jaką firmę najlepiej wybrać? Dobrze jest w tym przypadku postawić na znanych i sprawdzonych producentów, dlatego świetnym wyborem będą np. soczewki Acuvue.

O czym należy pamiętać przy użytkowaniu soczewek?

Narząd oka jest niezwykle delikatny. Dlatego szkła kontaktowe, które zakładamy na gałkę oczną, muszą być szczególnie zadbane. W przypadku soczewek miesięcznych zawsze przemywaj je po zdjęciu specjalnym płynem i nie zapominaj o pozostawieniu ich w pojemniczku na noc z preparatem dezynfekującym. Aby unieszkodliwić wszystkie drobnoustroje, które pojawiają się na powierzchni soczewek, konieczne jest przestrzeganie czasu dezynfekcji zalecanego przez producenta. Jednak czyste soczewki to nie wszystko.

Przy każdej aplikacji czy zdejmowaniu, nie zapominaj o czystych i suchych dłoniach, aby nie wprowadzić do oczu bakterii, kurzu czy brudu. Jeżeli stosujesz makijaż, pamiętaj, aby soczewki zakładać przed jego zrobieniem. W przeciwnym razie niewielkie ilości kosmetyków mogą dostać się do oczu i wywołać podrażnienie. Należy zawsze zdjąć soczewki na noc, jeśli nie są one całodobowe. Unikniesz w ten sposób dyskomfortu rano. Poza tym zawsze warto mieć przy sobie krople nawilżające dedykowane do stosowania wraz z soczewkami. Przydadzą się one, zwłaszcza jeśli spędzasz długie godziny przed komputerem lub w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Przestrzeganie tych zasad zapewni Ci nie tylko bezpieczeństwo, ale także zwiększy komfort widzenia podczas użytkowania soczewek.

Artykuł partnera

Zobacz również

  • Jakie suplementy na boreliozę?

    Borelioza to choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez zakażonego bakterią borrelia burgdorferi kleszcza. Do pierwszych i najczęściej...

  • Sylveco do twarzy

    Sylveco to firma, która ma w asortymencie wyłącznie naturalne kosmetyki. Z powodzeniem oczarują one każdego fana eko kosmetyków...