|   | 

Jak chronić auto przed rdzą?

Rdzewienie to jeden z największych problemów samochodów – zarówno tych starszych, jak i nowoczesnych. Właśnie dlatego konieczne jest przeciwdziałanie jej pojawianiu się na pojeździ, a jeżeli już będzie ona widoczna, trzeba jak najszybciej ją usunąć.

Rdzą nazywa się warstwę powstającą wskutek utleniania żelaza oraz jego stopów, na przykład stali, która pojawia się w szczególności przy narażeniu metali rdzewiejących na wilgoć. Proces niszczenia powierzchni metali nazywany jest inaczej korozją. Można jednak zapobiegać rdzewieniu, czyli korozji. W tym celu pokrywa się metale różnymi innymi substancjami, na przykład wykonuje się cynkowanie, malowanie proszkowe i malowanie tradycyjne, smarowanie, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich.

Gdzie rdza najczęściej pojawia się na autach?

W przypadku samochodów rdza jest szczególnie groźna, ponieważ może ona odprowadzić do poważnego uszkodzenia pojazdu, a nawet zmniejszenia bezpieczeństwa jazdy. Na korodowanie narażone są zarówno górne elementy karoserii, jak i podwozie. Na korozję metalowe elementy samochodów narażone są głównie w ciągu zimy, ponieważ woda zmieszana z solą sypaną na ulicę przyspiesza ten proces.

Słabe punkty to głównie progi oraz górne krawędzie drzwi, nadkola, błotniki, ponadto całe podwozie, dlatego przy kontrolowaniu samochodu pod kątem rdzy warto też zajrzeć w to miejsce.

Metody zabezpieczania auta przed rdzą

Wiele elementów jest wstępnie zabezpieczanych, na przykład przez cynkowanie, lakierowanie, ale mogą one również poddawać się korozji, na przykład wtedy, gdy dojdzie do uszkodzeń w tych warstwach i wilgoć będzie mogła dostać się do nieosłoniętego metalu.

Dobrym wyborem na jako ochrona przed rdzą będzie pokrycie karoserii specjalnymi warstwami, które chronią przed korodowaniem. Takie usługi oferują głównie serwisy samochodowe, ale preparaty można też kupić w sklepach motoryzacyjnych. Można też cynkować różne elementy – takie usługi oferuje firma Metaltech.pl, która specjalizuje się w obróbce i sprzedaży metali.

Więcej informacji dotyczących ochrony elementów metalowych przed korodowaniem znaleźć można pod adresem: Metaltech.pl.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również