|   | 

Car detailing, czyli jak odnowić swój samochód?

Kupno nowego samochodu zawsze jest dla nas niemałym wydarzeniem. Przede wszystkim wiąże się to ze znacznymi wydatkami, zatem większość z nas podchodzi do tego z dużą uwagą i emocjami. Samochód jest dla większości ludzi niezwykle ważnym narzędziem w życiu codziennym, a bez niego normalne funkcjonowanie byłoby właściwie niemożliwe.

Z tego powodu zawsze poświęcamy na to mnóstwo czasu, chcąc mieć pewność co do tego, że wybieramy dla siebie idealny model. Warto jednak pamiętać, że nasze starania o posiadanie dobrego samochodu nie kończą się w momencie dokonania zakupu – przeciwnie, zwykle jest to dopiero początek. W miarę upływu czasu, nawet przy standardowym, codziennym użytkowaniu nasz samochód zaczyna się zużywać. Na drogach każdego dnia spotykamy mnóstwo czynników, które mogą być dla niego bardzo szkodliwe.

Auto Spa

Wiele rzeczy podczas codziennego użytkowania może zaszkodzić na przykład karoserii naszego samochodu. Deszcz, śnieg i zanieczyszczenia osadzają się zwykle na lakierze i jeśli będziemy zaniedbywali podstawową higienę naszego samochodu, to z czasem mogą naprawdę poważnie go uszkodzić. Do tego przejeżdżające samochody często powodują na naszej karoserii wiele niewielkich rys i odprysków, chociażby za sprawą kamieni "strzelających" spod ich kół. Niestety, większość z nas nie zwraca większej uwagi na takie rzeczy twierdząc, że nie są one istotne i w najgorszym przypadku stanowią jedynie czysto estetyczny problem – takie podejście jest jednak poważnym błędem. Pomijając fakt, że dbanie o estetykę samochodu jest bardzo ważne – jego wygląd i poziom zadbania wystawia istotne świadectwo o nas samych – to wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia w dłuższej perspektywie naprawdę prowadzą do poważnego uszkodzenia samochodu. Koszty takich zaniedbań mogą być naprawdę wysokie, przez co lepiej wcześniej poświęcić temu nieco czasu i profilaktycznie zatroszczyć się o karoserię. Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli uniknąć poważnych problemów.

 

 

Zacznijmy od podstaw, czyli rzeczy, które możemy wykonywać samodzielnie we własnym domu. Potrzebna będzie nam przede wszystkim dobra chemia samochodowa. Obecnie wybór takich produktów na rynku jest bardzo szeroki, ale zawsze trzeba poświęcić na związane z tym zakupy jak najwięcej czasu i mieć pewność, że wybieramy coś naprawdę dobrego. Ma to ogromne znaczenie, bowiem produkty gorszej jakości w dłuższej perspektywie mogą okazać się nawet szkodliwe dla lakieru. Oprócz samych kosmetyków samochodowych warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Potrzebna jest szczególnie dobra szmatka do rozprowadzania chemii po samochodzie. Nie należy korzystać tutaj z materiałów, które nie są do tego przeznaczone – bardzo łatwo zarysować wówczas lakier. Jeśli chodzi o podstawową higienę samochodową, to zwykle nie musimy poświęcać na to zbyt wiele czasu. Przy normalnej eksploatacji pojazdu w zupełności wystarczy jedno mycie raz na dwa – trzy tygodnie. Chodzi jedynie o to, aby powierzchownie pozbyć się całego brudu i zanieczyszczeń.

chemia samochodowa

Auto Detailing

Oczywiście, w niektórych przypadkach potrzebne są już bardziej zaawansowane działania. Liczne elementy samochodu z czasem zwyczajnie się zużywają, aż do momentu, kiedy z jego pierwotnej nowości i świeżości nie pozostaje już nic. Wydaje się, że w takiej sytuacji ciężko cokolwiek zrobić – pozostaje jedynie zaakceptować fakt, że pojazd po prostu się starzeje i nie może być wiecznie nowy. Na rynku spotkamy jednak wiele usług, które znacznie pomogą nam w takiej sytuacji. Zobacz również: Zabezpieczenie lakieru - oferta MotoGo

Przykładem jest tutaj auto detailing, oferowany obecnie przez mnóstwo profesjonalnych firm. Mówiąc ogólnie, detailing jest procesem który ma na celu doprowadzenie samochodu do stanu możliwie najbardziej zbliżonego do tego, w jakim był w momencie opuszczenia fabryki. Wydaje się, że w przypadku samochodu ze znacznym przebiegiem i liczącego sobie dobre kilka lat jest to zwyczajnie niemożliwe – przy takim pojeździe nie ma nawet mowy o jakimkolwiek powiewie nowości. Profesjonaliści w tej dziedzinie potrafią jednak zdziałać prawdziwe cuda, a właściciele aut często są w szoku na widok takiej niesamowitej przemiany. Takie auto spa zakłada wykonywanie najróżniejszych, szeroko zakrojonych działań i odświeżanie najróżniejszych elementów samochodu. Dzięki temu pojazd naprawdę wygląda jak nowy.

Tego typu prace możemy wykonać samodzielnie we własnym domu. Potrzebne są jednak lepsze, profesjonalne kosmetyki samochodowe, bez których nie uzyskamy zadowalających efektów. Czasami jednak warto zainwestować w takie rzeczy, ponieważ dzięki nim będziemy mogli regularnie pracować nad dobrym stanem technicznym naszego samochodu i cieszyć się jego nowością przez naprawdę długi czas. Z drugiej strony, jeśli komuś zależy na uzyskaniu niesamowitych efektów, a jego samochód jest w kiepskim stanie – to warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Osoby doświadczone będą w stanie poradzić sobie nawet z największym wyzwaniem tego typu i całkowicie usunąć z naszego samochodu szpecące go ślady użytkowania.

Zobacz również