|   | 

Jak się ubrać na podróż

Od kiedy podróżowanie stało się powszechnym sposobem na spędzanie urlopu, a tanie linie lotnicze pootwierały mnóstwo atrakcyjnych turystycznie kierunków, ścierają się ze sobą dwa obozy miłośników takiego spędzania czasu. Lepiej podróżować z biurem podróży czy samodzielnie? Każda z grup okopuje się przy swoim zdaniu, a najczęściej ich opinia opiera się wyłącznie na znajomości jednego modelu, bo drugiego nie chcą już sprawdzać.

Z biurem podróży czy samodzielnie?

Nie da się ukryć, że choćby podróżując po Europie samodzielnie, nawet kwestia ubioru ma znaczenie, a co dopiero cały zbiór tematów do ogarnięcia dla przewodnika grupy. Przewodnikiem staje się zwykle 1 osoba w grupie poprzez niepisaną aklamację, czasem to kilka osób, które dzielą pomiędzy siebie obowiązki. Nie da się bowiem podróżować inaczej, nawet wtedy, gdy decyzje w grupie zapadają demokratycznie. Na końcu i tak to przewodnik grupy dąży do ich realizacji. Jego poczucie odpowiedzialności można porównać do stanu, jaki prezentuje organizator czy przewodnik wycieczek organizowanych przez biura podróży.

style ubierania

Zadania przewodnika grupy

Nawet jeżeli ktoś inny kupuje dla wszystkich bilety lotnicze i rezerwuje apartament czy hotel, przewodnik grupy, już w czasie pobytu w wybranym miejscu, nieustannie wszystko kontroluje. Zaczyna od zbierania informacji o pogodzie, by cała grupa dokładnie wiedziała, co ją czeka przez cały dzień. Jeżeli wakacje mają miejsce poza Europą, choćby w ulubionym przez Polaków Egipcie, albo jeszcze dalej, jako główny light motive podróży powinno stosować się jedno ważne zalecenie: Sprawdź style ubierania wszędzie tam, gdzie jedziesz. Warto bowiem dostosować się do zwyczajów świata, do którego tak nagle i na chwilę się wkracza. Przykładem mogą być: https://answear.com/h/sukienki-czerwone.html, które nie w każdym rejonie świata będą dobrze widziane.

Jednak najważniejszym zadanie przewodnika samozwańczego jest przygotowanie trasy zwiedzania oraz opieka nad uczestnikami. Trasę należy przygotować w taki sposób, by realizowała średnią oczekiwań każdego członka grupy, ale przede wszystkim musi ona zachować idealną kolejność, by nie kręcić się w kółko, pokonując dziesiątki nikomu niepotrzebnych kilometrów. A to znaczy, że przewodnik musi zapanować nad całą komunikacją miejską w danym miejscu.

Aby ułatwić sobie życie warto przekonać członków grupy, by ubierali się w wyraziste i widoczne z daleka ubrania. Wygodna i komfortowa odzież oraz wyraźne kolory sprawią, że łatwo będzie wyłuskać całą grupę z wagonika metra czy kolejki górskiej. Dla przewodnika wyjazd z dużą grupą nigdy nie będzie czysto wypoczynkowy. Uczestnicy wyjazdu od pierwszego do ostatniego dnia oczekują od niego pełnej mobilizacji, sprawności zarządzania i wiedzy na każdy temat.

Zobacz również