Biuro w starej kamienicy - czy to dobry pomysł?
Stare kamienice, często pełne uroku i historii, stają się coraz częściej obiektem zainteresowania przedsiębiorców poszukujących...
Rośliny iglaste są pierwszą rzeczą, o której myślimy, gdy słyszymy słowo "żywopłot". Krzewy liściaste mogą być również stosowane jako żywopłot i są zarówno oryginalne, jak i urocze. Dobrym przykładem jest laurowiśnia wschodnia. Sadzonki tej rośliny są wykorzystywane jako elementy dekoracyjne przez wiele lat. Kiedy należy sadzić drzewa laurowe i jak się je uprawia? Czytaj dalej!
Laurowiśnia to krzew liściasty o dalekowschodniej urodzie i temperamencie. Został dobrze przyjęty przez lokalne krajobrazy i jest uważany za jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin orientalnych. Dlaczego warto stosować laurowiśnię wschodnią jako żywopłot? W ciągu 10 lat jego wysokość może osiągnąć 4 metry. Laurowiśnia rośnie dość szybko i regularnie, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak i kiedy je przycinać.
Gdzie mogę posadzić laurowiśnię w moim ogrodzie? Sadzonki można sadzić w ogrodach prywatnych (ze wskazaniem dla osób dysponujących większą przestrzenią), ogródkach działkowych, ogrodach botanicznych itp. Jak wygląda proces uprawy? Laurowiśnia wschodnia preferuje lekko zacienione, ciepłe miejsca. Jest piękna, ale może być trudna w pielęgnacji. Laurowiśnia wschodnia lubi być podlewana, więc gleba powinna być zawsze lekko wilgotna. Pamiętaj, że nie powinieneś podlewać laurowiśni (sadzonki), ale raczej równomiernym strumieniem od korzeni do liści. Można również spalić liście.
Wiedza o tym, kiedy sadzić drzewa laurowe, jest ważna dla powodzenia sadzonek. Najlepiej wykonać tę pracę wiosną. Można to również zrobić późnym latem, ale należy pamiętać, że laurowiśnia wschodnia będzie podatna na mróz. Jaki rodzaj podłoża preferuje laurowiśnia wschodnia? Żywopłot powinien być uprawiany na glebie neutralnej, bogatej w próchnicę, żyznej i przepuszczalnej. Na początkowych etapach uprawy laurowiśni (uprawa w ogrodzie) ważne jest regularne i obfite podlewanie.
Dlaczego warto wykorzystać laurowiśnię wschodnią jako żywopłot? Jest to roślina liściasta odporna na szkodniki i choroby. Jest również neutralna pod względem zanieczyszczenia powietrza. Regularnie przycinany laur będzie tworzył bujny, zielony żywopłot. Zakwitnie również latem pachnącymi, małymi białymi kwiatami. Eksperci zalecają sadzenie drzew laurowych w odległości 50 cm.
Dla tych, którzy mają do czynienia z tymi krzewami po raz pierwszy, może być mylące, czy owoce laurowe mogą być spożywane. Otóż zawierają one toksyczne glikozydy, które mogą powodować wytwarzanie przez organizm niebezpiecznego cyjanowodoru. W praktyce zjedzenie niewielkich ilości owoców laurowiśni wschodniej nie powoduje większych objawów poza dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak niestrawność.
Laurowiśnia ma właściwości odstraszające. Ze względu na swoje właściwości odstrasza szkodniki i owady. Ta kwitnąca roślina dobrze wygląda. Sprawia, że ogród wypełnia się niesamowitym zapachem. Owoce rośliny mają właściwości trujące. Z tego powodu należy zachować ostrożność podczas sadzenia jej w ogrodach, parkach i na terenach zielonych, gdzie przebywają dzieci.
Można ją dowolnie przycinać. Ponieważ dobrze znosi przycinanie i formowanie, znajduje zastosowanie w projektowaniu żywopłotów, naturalnych barier, dekoracji ścieżek. Sprawdzi się również w ogrodach przy willach i pałacach. Pasuje zarówno do zwykłego parku, zwykłego ogrodu przydomowego, jak i do estetycznych i eleganckich ogrodów. Ze względu na swój wygląd dobrze komponuje się z innymi roślinami.
Laurowiśnia ma bardzo dekoracyjny charakter. Nie jest jednak wyrazista estetycznie. Posiada walory estetyczne w ogrodach o minimalistycznym charakterze. Dobrze sprawdza się jako element żywopłotów, ogrodzeń. Może być sadzona w dużych grupach roślin. Może tworzyć jednorodne kompozycje lub być częścią zróżnicowanych skupisk. Roślina ta stanowi dobry parawan w miejscach zacienionych.
Ma zastosowanie jako podszycie pod koronami dużych drzew. Krzewy laurowe mogą być wykorzystywane do umacniania skarp. Roślina może być częścią skalniaków, otaczać stawy, wyłaniać się zza klombów. Może być sadzona w dużych donicach. W takiej formie stanowi ciekawe urozmaicenie minimalistycznych salonów, wnętrz w stylu industrialnym czy biurowców.
Stare kamienice, często pełne uroku i historii, stają się coraz częściej obiektem zainteresowania przedsiębiorców poszukujących...
Zima w Polsce często nie oszczędza nas swoimi chłodami. Dla wielu z nas, dom jest schronieniem, miejscem, gdzie możemy się ogrzać i odpocząć...
Wiele firm, a także wiele osób prywatnych w Lublinie zwykle ma w planach nieco większe inwestycje. By je zrealizować naturalnie...
Wakacje w naszym kraju to zdecydowanie sezon remontowy. Nie musisz jednak kupować wszystkich sprzętów, by odświeżyć łazienkę...