|   | 

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie wózka inwalidzkiego?

Prawie każdy sprzęt medyczny coraz lepiej dostosowuje się do potrzeb pacjenta. Sprzęt ortopedyczny, które jest obecnie produkowany, jest także coraz lepszy. Klasyczne wózki inwalidzkie ręczne nie wchodzą obecnie w rachubę.

Bardziej zaawansowane modele mogą być wykorzystywane do codziennych zajęć i uprawiania sportu. Z kolei mniejsze koła częściej spotykane w szpitalach i placówkach medycznych, szczególnie polecane w sytuacjach, gdy zmuszeni jesteśmy korzystać z pomocy innej osoby pchającej wózek inwalidzki. Dla odmiany wózki elektryczne są dla osób, które nie mogą lub nie chcą korzystać z pomocy pomocnika, jak również dla osób mieszkających na nierównym terenie.

Model ten jest przydatny do pokonywania wzniesień i przeszkód w terenie. Przy wyborze wózka warto również wziąć pod uwagę jego przeznaczenie, a co za tym idzie całą konstrukcję pojazdu. Producenci opracowali wiele opcji, aby pomóc zachować swoje nawyki. Modele te są lekkie, wykonane z aluminium o rozszerzonych właściwościach jezdnych. Wózki stabilizujące posiadają specjalną konstrukcję przeznaczoną dla osób wymagających oparcia pleców i głowy, wyróżniają się specjalnym profilowanym zagłówkiem, możliwe jest również przechylenie wózka do pozycji leżącej. Wózki pokojowe są przeznaczone dla osób wymagających stałej opieki. Model ten jest niezwykle wygodny i stabilny, nadaje się również do użytku na zewnątrz. Z kolei wózki inwalidzkie terenowe posiadają duże, nadmuchiwane koła dla zapewnienia komfortu. Ponadto są one wyposażone w hamulce. Wózek inwalidzki musi być dostosowany do stopnia i rodzaju niepełnosprawności, a styl życia użytkownika jest również ważny. Najprostszym kryterium jest oczywiście komfort i łatwość poruszania się.

Eksperci polecają test komfortu, który polega na spędzeniu 20 minut na danym modelu. Warto również sprawdzić, jak daleko i jak łatwo będzie nam poruszać się w jednym ruchu barków. Młodszym pacjentom będzie zalecany aktywny wózek inwalidzki, pozwalający na prowadzenie efektywnego trybu życia. Dla osób z ciężką niepełnosprawnością zalecany jest wózek stabilizujący. Duża różnorodność na rynku medycznym może być prawdziwym wyzwaniem dla tych, którzy stoją przed wyzwaniem zakupu wózka inwalidzkiego.

Zobacz również