|   | 

Dom

Jak montować półki w glazurze?

W łazience przechowujemy często wiele różnych rzeczy – kosmetyki, artykuły higieniczne, detergenty, dlatego potrzebujemy też różnych szafek i półek. Oprócz mebli stojących możemy też zdecydować się na te wiszące, także na ścianie wykończonej glazurą. Ich zamontowanie wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać!

Zwykle unikamy montowania różnych wkrętów w glazurze. Powód jest prosty – istnieje ryzyko, że płytki popękają. Jednak przy zastosowaniu kilku prostych porad wcale nie musimy obawiać się uszkodzenia nawierzchni.

Czego potrzebujemy do wiercenia?

Jeżeli chcemy zamontować półkę w glazurze, podstawa to odpowiednie wiertła, a także dobrej jakości wiertarka, która poradzi sobie z zadaniem. Możemy wykorzystać wiertarkę udarową, ale zalecane jest wyłączenie funkcji udaru do wiercenia w glazurze.

Wiertła przeznaczone do wiercenia w takim materiale powinny cechować się wysokim stopniem twardości. Najlepiej, aby były to wiertła z diamentową końcówką. Gdy przewiercimy się przez glazurę, będziemy musieli też wiercić w ścianie – wtedy zalecane jest wymienienie wiertła na to, które będzie dopasowane do materiału ściany, na przykład w przypadku ściany betonowej będzie to wiertło do betonu.

Wiercenie w glazurze – o czym pamiętać?

Przed wierceniem musimy dokładnie wyznaczyć punkty, w których ma być zamontowana półka. Najlepiej zastosować marker, który dokładnie oznaczy te miejsca. Warto też zabezpieczyć okolicę przed pyłem. Możemy poprosić drugą osobę, aby trzymała pod wiertłem końcówkę rury odkurzacza lub podłożyć pudełko albo folię.

Aby zapobiec ślizganiu się wiertła, można uderzyć w punkty punktakiem lub nakleić na nie taśmę malarską. Wiercić należy powoli, z częstymi przerwami, aby wiertło nie nagrzało się nadmiernie. Należy dbać o to, aby nie zmieniać pozycji wiertła, ponieważ w przeciwnym przypadku możemy uszkodzić płytkę.

Więcej ciekawych porad dla majsterkowiczów i fanów DIY znajdziesz na stronie internetowej Wkreceniwdom.com.pl. Została ona założona specjalnie dla tych, którzy uwielbiają samodzielne konstruowanie, wykańczanie i dekorowanie. Razem z Wkreceniwdom.com.pl znajdziesz też mnóstwo świetnych inspiracji. Sprawdź je już teraz!

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również