|   | 

Toner do drukarki laserowej. Jak go zakładać i jak napełniać?

Drukarki laserowe są stałym elementem wyposażenia większości biur. Sporą część kosztów procesu drukowania pochłaniają tonery. Podpowiadamy, jak ich używać, by zachować bardzo dobrą jakość wydruku.

Tonery do drukarek laserowych stanowią dużą część kosztów drukowania w przedsiębiorstwach. Właśnie dlatego szuka się oszczędności w postaci tańszych zamienników czy prób regeneracji tonerów. Zdarza się, że odpowiedzialne za proces drukowania osoby, chcąc zmniejszyć wydatki na materiały eksploatacyjne, napełniają tonery samodzielnie. Jak poprawnie założyć i napełnić toner, by nie utracić jakości wydruku i nie zniszczyć sprzętu?

Toner drukarki laserowej – poznaj ofertę Asarto.

Zanim zaczniesz, poznaj dokładnie budowę tonera

Większość dostępnych na rynku tonerów zbudowana jest w ten sam sposób. Najczęściej kartridż podzielony jest na 2 części, w których znajdują się większe szklane kulki oraz bardzo drobne kulki zrobione z żywicy termoplastycznej. Każdy producent w swoim urządzeniu montuje specyficzne kartridże pasujące tylko do danego typu drukarki. Przed rozpoczęciem samodzielnej regeneracji tonera należy sprawdzić, z jakiego typu materiałem ma się do czynienia.

Toner można napełnić samodzielnie

Napełnianie tonera nazywane jest regeneracją. Regenerację powinno się robić jeszcze przed całkowitym wyczerpaniem się proszku. Zbyt długie czekanie i intensywna eksploatacja może spowodować uszkodzenie tonera – w efekcie nie będzie się on nadawał do dalszego użytku. Może się wydawać, że samodzielne napełnianie jest skomplikowane, wszystko jednak zależy od typu tonera. Tonery starszego typu mają prostą i intuicyjną budowę, natomiast te nowocześniejsze są bardziej skomplikowane. Każdy model drukarki laserowej ma inaczej zbudowany kartridż, dlatego należy zapoznać się z jego konstrukcją przed rozpoczęciem regeneracji. Należy również kupić odpowiedni zestaw do napełniania tonera. Nie należy tego robić w ciemno, gdyż ten sam kolor w różnych modelach może różnić się od siebie. W takim wypadku najlepiej kupić toner do drukarki laserowej dobrze dopasowany do danego sprzętu. Zwykle w zestawie do uzupełniania znajduje się dokładna instrukcja jak krok po kroku samodzielnie napełnić kartridż.

Kiedy warto oddać toner w ręce specjalistycznej firmy

Jeśli po przeczytaniu instrukcji z zestawu uzupełniającego nadal nie wiemy, jak rozebrać toner, to lepiej się tego nie podejmować. Wbrew pozorom to bardzo delikatny materiał, który można bardzo łatwo uszkodzić. Jeśli po rozebraniu toner do drukarki laserowej zostanie nieprawidłowo złożony, może to nie tylko pogorszyć jakość wydruku, ale też zepsuć urządzenie. W takim wypadku lepiej oddać swój toner w ręce fachowców, którzy posiadają doświadczenie w wykonywaniu regeneracji urządzenia.

​Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również