|   | 

Chcesz znaleźć pracę? Sprawdź kursy na suwnice oraz na spawacza!

Obecny rynek pracy podlega ciągłym przemianom, a jedna osoba potrafi zmieniać swój zawód nawet kilkukrotnie w ciągu paru lat. W tym momencie istotna jest zatem – przede wszystkim – elastyczność oraz chęć nabywania wielu różnych umiejętności. W trosce o zwiększenie Twoich szans na rynku pracy opisujemy dwa kursy, którymi zdecydowanie warto się zainteresować: kurs na suwnice oraz kurs na spawacza. Często zdarza się bowiem tak, że firmy, które wyszkoliły kursantów, później zatrudniają ich w swoich szeregach.

Kurs na spawacza

Jak się okazuje, wykwalifikowani spawacze są obecnie bardzo poszukiwani zarówno w Polsce, jak i za granicą. Z ich usług chętnie korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się różnymi gałęziami przemysłu, począwszy od prostych robót spawalniczo-ślusarskich, poprzez zakłady produkujące sprzęt wodny, aż do firm zajmujących się produkcją maszyn oraz pojazdów. A to tylko kilka możliwości z wielu, które czekają na dobrych spawaczy. Co więcej, po przejściu kursu mogą oni liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie oraz na dużą ilość ofert pracy.
Wydaje się, że każdy może zostać spawaczem – w tym zawodzie ważna jest jednak cierpliwość oraz dokładność. Nie bez znaczenia są także zdolności manualne, które w tej pracy wielokrotnie się przydadzą: łączenie ze sobą kawałków metalu nie jest bowiem wbrew pozorom takie łatwe. Wszystkich umiejętności można się jednak nauczyć na odpowiednich kursach, które trwają od 100 do 200 godzin. Ich uczestnicy dowiadują się między innymi: jakie istnieją metody spawania, jak należy prawidłowo przeprowadzać całą operację oraz jakie zasady bezpieczeństwa należy zawsze stosować.

kurs na spawacza

Kursy kończą się odpowiednim egzaminem, organizowanym przez Instytut Spawalnictwa. W przypadku, gdy chcemy pracować pod ziemią, np. w górnictwie, procedury wyglądają trochę inaczej, jednak jest to wyjątek od reguły. Sam egzamin składa się z dwóch części: praktycznej i teoretycznej. Jeżeli pozytywnie przejdziemy obie części, otrzymujemy specjalną książeczkę, która poświadcza o wszystkich nabytych umiejętnościach. Obecnie istnieje możliwość wyspecjalizowania się w kilku dziedzinach, jest to m.in. spawanie elektryczne, spawanie gazowe czy też spawanie metodą MAG. Należy pamiętać o tym, że w tym zawodzie nasze umiejętności będą często weryfikowane, co dwa lata bowiem każdy spawacz ma obowiązek zdawania kolejnego egzaminu.

Kurs na suwnice

Suwnice to jedne z najpopularniejszych dźwignic, które na co dzień wykorzystuje się w rozmaitych sektorach przemysłowych. Można je jednak konserwować oraz eksploatować jedynie w taki sposób, jaki obowiązuje w przepisach prawnych. Obsługiwać suwnice mają prawo wyłącznie osoby, które zdały egzamin po kursie na suwnice. Aby go zdobyć, należy zdać państwowy egzamin przed członkami Urzędu Dozoru Technicznego. Testy zakończone powodzeniem dają kursantom wiele możliwości zawodowych. Istnieją dwa rodzaje kursów na suwnice, które dotyczą bezpośrednio konkretnych maszyn. Należy jednak posiadać dokument poświadczający o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora. 

W kursach mogą uczestniczyć wszystkie osoby, które ukończyły 18. roku życia. Wykształcenie nie odgrywa tu większej roli: ważne, aby kandydat skończył szkołę podstawową. Istnieją dwa rodzaje kursów: I S oraz II S. Pierwsza z tych kategorii przeznaczona jest dla osób, które chcą posiadać umiejętność w zakresie operowania suwnic z samej kabiny. Druga natomiast, II S, to kategoria polegająca na sterowaniu z poziomu roboczego, w tym również bezprzewodowo. Aby ułatwić kursantom zrozumienie materiału, jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia otrzymują oni zwykle odpowiednie pomoce naukowe.

Zobacz również