|   | 

Jak wybrać buty do piłki nożnej?

Wybór butów do gry w piłkę nożną nie jest sprawą taką oczywistą, jaką wydaje się być na pierwszy rzut oka. Indywidualne dobranie obuwia jest na tyle istotne, że zapewni komfort użytkowania. Idealne dopasowanie gwarantuje natomiast radość z uprawiania sportu. 

Po pierwsze - nawierzchnia

Główna wytyczna doboru obuwia zależy od tego, gdzie gracz będzie trenował. Buty piłkarskie wybiera się, analizując predyspozycje gracza. W zależności od rodzaju nawierzchni, buty do piłki nożnej powinny mieć różną podeszwę. Jeśli w grę wchodzi naturalna nawierzchnia, często mokra i grząska, buty muszą mieć kołki, które umożliwią lepszą przyczepność. Jeśli gracz będzie uprawiał sport na sztucznej nawierzchni, podeszwa butów powinna być wyposażona w malutkie, gumowe korki. Są one rozmieszczone dość gęsto i dzięki temu zapewniają odpowiednią przyczepność. Taki rodzaj podeszwy sprawdzi się także na nawierzchni zmarzniętej, gdy przyjdą pierwsze chłody oraz mrozy. Gra w piłkę nożną na hali wymaga innego obuwia. Podeszwa butów do gry jest wtedy wykonana z kauczuku lub gumy, nie brudzi parkietu i nie niszczy go.

Po drugie - dla kogo?

Czy to będzie gracz, który zawodowo i profesjonalnie zajmuje się grą w piłkę nożną? Czy to będzie typowy pasjonat, hobbysta, który trenuje dla przyjemności i zdrowia? To kolejne pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć, wybierający buty do gry w piłkę nożną. Buty dla profesjonalistów będą wykonane z najlepszych materiałów i wyposażone we wszystkie udogodnienia technologiczne. Wiąże się to z ich wysoką ceną. Nieco tańsze będą buty półprofesjonalne. Jakość wykonania nadal będzie wysoka, ale użyte materiały tańsze, dostępne dla mniej zasobnej kieszeni. Ostatnią grupę tworzą buty do amatorskiej gry w piłkę nożną. Zapewnią komfort użytkowania, frajdę z gry i stosunkowo znośną cenę. To buty przystosowane do częstej gry, ale nie tak narażonej na eksploatację, jak podczas gry profesjonalnej i zawodowej. Idealny wybór na mecze z przyjaciółmi, treningi piłkarskie wśród znajomych lub po prostu przyjemne spędzanie czasu. 

Po trzecie - z czego?

Materiały, z których wykonuje się obuwie, są bardzo istotne. Buty piłkarskie muszą być przede wszystkim wygodne i nie mogą powodować dyskomfortu w użytkowaniu. Naturalna skóra jest wymagająca. Potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Gracz musi liczyć się z tym, że jeśli zdecyduje syna buty ze skóry, po każdym meczu i treningu będzie musiał je myć, czyścić i konserwować. Zwrócić uwagę należy również na to, że naturalna skóra ulega rozciągnięciu podczas użytkowania. Jest to na tyle ważny czynnik, że trzeba go uwzględnić, dobierając rozmiar obuwia. Buty ze skóry odwdzięczą się oddychającą powierzchnią, komfortem użytkowania i dopasowaniem do stopy. Materiały syntetyczne są z kolei dużo mniej wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Wystarczy je przetrzeć i wysuszyć. Są buty, w których wykonaniu użyto zarówno skóry naturalnej, jak i materiału syntetycznego. To idealne współgranie ma zapewnić komfort noszenia butów. Stosując specjalne środki do pielęgnacji, znacznie można przedłużyć żywotność swoich butów, niezależnie od tego, z czego zostały wykonane.

Artykuł partnera

Zobacz również