|   | 

Cena złota za gram

Rozsądny inwestor jest w stanie zarobić naprawdę dużo na sprzedaży sztabek złota. Zanim jednak zaczniemy przewidywać zyski, warto dowiedzieć się od czego tak właściwie zależy notowanie tego kruszcu i ile kosztuje jego gram, np. na stronie Mennicy Krakowskiej

Złoto niemalże od zawsze kojarzone było z bogactwem, tym bardziej, że w przeszłości na podstawie jego wartości oparte były gospodarki wszystkich państw. Obecnie nie obracamy już tym kruszcem w ten sam sposób, ale złoto nadal spełnia niezwykle istotną rolę jako sposób inwestowania czy też zabezpieczenie, zarówno prywatnych jak i państwowych majątków. Dlatego też, kusząca jest myśl o inwestowaniu w metale szlachetne, ale zanim się na to zdecydujemy, należy dowiedzieć się w jaki sposób jest ustalana cena złota za gram, a także co wpływa na notowania tego kruszcu.

Gram złota - ile kosztuje?

To ile zapłacimy za gram złota jest uzależnione od wielu różnych czynników. Obecnie mówi się o tym, iż jego notowania będą wzrastać, na co ma wpływ spadek podaży, wynikający z wyczerpywania się rud i trudności z jego wydobyciem. Również rozwój gospodarek państw azjatyckich ma wpływ na wzrost popytu i tym samym również wyższą cenę złota. Wahania na rynku walutowym także wpływają na to jak dużo trzeba zapłacić za ten cenny kruszec. Kiedy euro umacnia się względem dolara, cena złota jest wyższa.

Jeśli chodzi o notowania metali szlachetnych, są one określane przez London Bullion Market Association (LBMA). Organizacja ta ustala ich ceny korzystając z elektronicznego systemu ICE Benchmark Administration. Wpływ na kurs złota ma w tym przypadku popyt i podaż, które tworzą aktualny LBMA Gold Price, a zatem cenę za jedną uncję trojańską złota. Na stronie Mennicy Polskiej można odnaleźć aktualne notowania.

cena złota

Masa złota – uncja a gram

Osoby zaczynające dopiero swoją przygodę ze złotem mają niejednokrotnie problem z oszacowaniem jego masy. Kłopotliwe jest bowiem to, iż jednostką masy stosowaną w tym przypadku jest uncja. Jedna uncja międzynarodowa to około 28,35 grama, jednak w obrocie metalami stosuje się uncję trojańską, czy też jubilerską. Jedna taka uncja to 31,1034768 gramy. Skrót tej jednostki to „oz”.

Próba złota

W swojej naturalnej postaci, złoto jest niezwykle plastyczne i przez to również podatne na uszkodzenia. Dlatego też, do wytwarzanych z niego przedmiotów czy sztabek dodawane są inne metale, a ilość złota w stosunku do pozostałych metali jest oznaczana właśnie przy pomocy próby złota. Pojawiające się na tego typu przedmiotach trzy cyfry określają ilość złota w danym stopie w promilach. Prawo przewiduje, że za złoto inwestycyjne są uznawane wyłącznie te produkty, których próba wynosi przynajmniej 995, a zatem mają w sobie 99,5% złota. Mennica Polska, która jest wyłącznym producentem sztabek złota inwestycyjnego w naszym kraju, oferuje złoto o najwyższej próbie 999,9.

Złoto inwestycyjne

Bez względu na panujące w danym czasie trendy w inwestowaniu, złoto jest ciągle jednym z najważniejszych przedmiotów inwestycji na całym świecie. Aby nie narażać się na straty, konieczna jest dywersyfikacja sposobów oszczędzania, w związku z czym, tak wiele osób decyduje się na zabezpieczenie części swojego majątku właśnie w złocie. Jest to forma inwestycji, która jest dość odporna na kryzysy gospodarcze, jednak zanim zdecydujemy się na zakup złota, powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego, co wpływa na cenę tego kruszcu oraz jakie są metody jego oznaczania. Najbezpieczniej jest natomiast kupować złote monety oraz sztabki w sklepie Mennicy Polskiej, która oferuje również bardzo atrakcyjne ceny.

Zobacz również