|   | 

Dom

Wszystko o kołkach rozporowych

Kołki rozporowe są jednymi z najczęściej wykorzystywanych przy wykańczaniu wnętrz elementów. Warto więc wiedzieć, czym różnią się ich poszczególne rodzaje.

Sztywne i niezawodne zamocowanie wiszących przedmiotów w większości materiałów wymaga użycia kołka rozporowego. Jak jednak wiadomo, poszczególne materiały budowlane bardzo różnią się między sobą, a to wymusza zastosowanie odpowiednio dopasowanych kołków. Na szczęście na rynku znajdziemy szeroki wybór kołków rozporowych, wśród których są modele dostosowane do wszystkich zastosowań. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze kołków? Jak uniknąć pomyłek, które zwykle skutkują niską wytrzymałością wykonanego połączenia?

Uniwersalne kołki rozporowe

To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj kołków rozporowych, dostępny w każdym sklepie czy markecie. Wbrew swojej nazwie, nie nadają się one do wszystkich materiałów – sprawdzą się jedynie tam, gdzie struktura materiału jest dość zwarta. Kołki rozporowe tego typu najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych, a ich konstrukcja powoduje, że rozpierają się w dwóch kierunkach. Ich montaż jest banalnie prosty – wystarczy umieścić kołek w otworze i wbić go za pomocą młotka.

Kołki do karton-gipsu i pustaków

Tam, gdzie kołki uniwersalne nie zdają egzaminu, należy zastosować modele przeznaczone do zadań specjalnych. W sprzedaży dostępne są kołki rozporowe do montażu w płytach kartonowo-gipsowych (rozwijające się podczas wkręcania w kształt zbliżony do parasola), pustakach ceramicznych (rozpierające się w co najmniej trzech kierunkach), w styropianie (te cechuje ślimakowy kształt zapewniający mocne połączenie w tym materiale) czy w betonie komórkowym (wykonane z metalu, umożliwiają zawieszenie ciężkich przedmiotów).

Sposób montażu

Poza przeznaczeniem, przy podziale kołków rozporowych ważny jest też sposób montażu. Zwykle spotykane są trzy rodzaje kołków – mocowane siłą tarcia, nierozłączne bezpośrednie oraz kształtowe. Najczęściej wykorzystywane są oczywiście te pierwsze, zaś w pustych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się kołki kształtowe. Modele mocowane nierozłącznie do montażu wymagają natomiast kleju. W artykule opisaliśmy rzecz jasna jedynie najpopularniejsze rodzaje kołków, których na rynku znajdziemy dużo więcej. Można znaleźć je w dobrych sklepach i hurtowniach – na przykład na stronie www.stalmut.pl.

Materiał zewnętrzny

Zobacz również