|   | 

Przyszłościowe kierunki do 2020 roku

Decydując się na określoną ścieżkę edukacji, każdy bierze pod uwagę swoje predyspozycje i zainteresowania. Warto przy tym pamiętać o przyszłości zawodowej, jaką gwarantuje nauka na określonym kierunku. Na początku swojej przygody z edukacją pozaszkolną, niełatwo jest ocenić, jaki rodzaj wykształcenia dzięki jakiemu wykształceniu uda się pozwoli zapewnić spokojną przyszłość. Stała i spokojna praca, którą w dodatku bez problemów można znaleźć, to marzenie wielu osób. Warto więc odpowiednio wcześnie zainteresować się przyszłościowymi kierunkami. Wśród nich, od lat niezmiennie królują profile medyczne i techniczne.

Zawody przyszłości – czym się kierować w wyborze szkoły i kierunku?

Dokonanie właściwego wyboru szkoły policealnej i kierunku jest równoznaczne z lepszymi perspektywami zawodowymi na przyszłość. Aby dać sobie szansę, w trakcie wybierania dalszej ścieżki edukacyjnej, warto kierować się kilkoma wytycznymi, takimi jak:

  1. obecny rynek pracy i prognozy na przyszłość,
  2. perspektywy pracy,
  3. dodatkowa możliwość, jaką jest praca za granicą,
  4. własne preferencje i zainteresowania.

Wybierając kierunek z myślą o kształceniu zawodowym, warto przede wszystkim uwzględnić potrzeby, jakie panują na rynku pracy. Konieczne jest wzięcie pod uwagę zarówno jego aktualnego stanu, jak i prognoz na przyszłość. To najprostsze rozwiązanie, które daje gwarancję na łatwe znalezienia zatrudnienia. Warto mieć świadomość, że zawody, wśród których brakuje wykształconej kadry, są dobrze opłacane.

Dobrze też wziąć pod uwagę perspektywy pracy, a więc miejsca, w których można znaleźć zatrudnienie zgodne ze swoim wykształceniem. Im więcej takich punktów, tym większa szansa na otrzymanie pracy. Trzeba  przy tym uwzględnić przede wszystkim te placówki, które są blisko miejsca zamieszkania.

Niewątpliwym atutem  każdego, kto szuka pracy, jest posiadanie dokumentu, który umożliwia podjęcie zatrudnienia zgodnego z konkretnym wykształceniem również za granicą. Taką szansę dają niektóre szkoły policealne, wystawiając absolwentom świadectwa uznawane np. w całej Unii Europejskiej.

Na koniec warto wspomnieć o własnych preferencjach i zainteresowaniach, o których nie można zapominać podczas wybierania szkoły  i profilu nauczania. Nawet najbardziej przyszłościowy kierunek nie wywróży kariery zawodowej, jeśli nie będzie czyjąś pasją.

Wśród kierunków kształcenia, które mogą zagwarantować stabilną pracę, znajdują się: Technik BHP, Opiekunka środowiskowa oraz Opiekun medyczny. O perspektywach pracy w Tych zawodach można przeczytać poniżej.

Technik BHP

Technik bezpieczeństwa i higieny pracy to zawód, o którym z dużą pewnością można powiedzieć, że nigdy nie przestanie być pożądany na ryku pracy. Każda firma, która zatrudnia pracowników, ma obowiązek zorganizowania dla nich szkolenia BHP. A odpowiednie zajęcia, z wykorzystaniem fachowej wiedzy, może przeprowadzić wyłącznie wykształcony technik BHP. Oprócz perspektywy organizowania szkoleń, np. w ramach prowadzenia własnej działalności gospodarczej, absolwenci kierunku Technik bezpieczeństwa i higieny pracy mogą znaleźć zatrudnienie w firmach consultingowych, korporacjach, małych i średnich przedsiębiorstwach czy w firmach, które zajmują się doradztwem w zakresie BHP. Więcej na temat tego przyszłościowego kierunku, jakim jest Technik BHP, można przeczytać na stronie jednej ze szkół policealnych: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/technik-bezpieczenstwa-i-higieny-pracy--technik-bhp-.

Opiekunka środowiskowa i Opiekun medyczny

Szkoły o profilu medycznym oraz pokrewne kierunki od lat cieszą się ogromną popularnością, ponieważ ich absolwenci mogą znaleźć pracę w wielu miejscach i o różnym charakterze. Za niezwykle przyszłościowe kierunki uznawane są Opiekunka środowiskowa oraz Opiekun medyczny. Zarówno w pierwszym, jaki w drugim przypadku, z dużym powodzeniem można znaleźć pracę w Polsce i za granicą. Opieka nad osobami potrzebującymi zawsze będzie bowiem potrzebna, szczególnie w dzisiejszych czasach, w których mamy do czynienia z szybko starzejącym się społeczeństwem.

W związku z powyższym, opiekunka środowiskowa otrzyma pracę w domu małego dziecka i domu pomocy społecznej, w fundacjach, które roztaczają opiekę nad osobami potrzebującymi i w instytucjach opiekuńczych, a także jako pomoc zatrudniona przez osobę prywatną.  Ten przyszłościowy kierunek – Opiekunka środowiskowa, można znaleźć w ofercie jednej ze szkół policealnych: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/opiekunka-srodowiskowa.

Pracę o podobnych charakterze znajdzie opiekun medyczny (określany również jako technik medyczny). Może zostać zatrudniony w: hospicjum, sanatorium, szpitalu, przychodni, domu pomocy społecznej, a także u osoby prywatnej. Perspektywy pracy są więc duże i atrakcyjne dla każdego, kto chce spełnić się pomagając osobom potrzebującym. Ukończenie kierunku Opiekun medyczny jest możliwe w szkołach policealnych, np. tutaj: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/opiekun-medyczny.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również