|   | 

Dom

Jak dobrać oświetlenie do salonu, a jak do kuchni?

Wybór odpowiedniego oświetlenia do poszczególnych pomieszczeń domowych często okazuje się trudniejszy, niż przypuszczaliśmy. Pod jakim kątem powinno padać światło, żeby wygodnie się wypoczywało w salonie, a pod jakim, by mieć dobre warunki do przygotowywania w kuchni posiłków? Czy wystarczy jedno źródło światła, czy w zależności od wielkości pokoju, powinno ich być więcej?

Oświetlenie w sklepach - wybór i możliwości

W nowoczesnych sklepach specjalizujących się sprzedaży lamp i szeroko pojętego oświetlenia, mamy dziś do wyboru szereg produktów. Od lamp wiszących - zarówno do kuchni, jak i salonów, przez eleganckie żyrandole, kinkiety narożne i naścienne, lampy podłogowe, sufitowe, plafony i oczywiście lampy biurkowe. Wybór w każdym z tych działów jest tak duży, że często wywołuje w nas problem decyzyjny. Z jednej strony cenimy szeroką gamę produktów, jak w renomowanym sklepie https://domodes.pl/ a z drugiej im większy wybór, tym więcej czasu zajmuje nam sama decyzja.

Jak dobrać typ światła do różnych wnętrz?

Uproszczenie zakupów możemy uzyskać znając kilka podstawowych zasad doboru oświetlenia. Do salonu: jedno główne światło podsufitowe umieszczone w centrum pomieszczenia oraz przynajmniej dwa boczne źródła światła. Może to być np. lampa podłogowa na atrakcyjnym stojaku - umieszczona przy fotelu, w którym czytamy książki, albo narożny kinkiet dostarczający więcej światła tam, gdzie pokój jest najmocniej wyciemniony. Wiele osób podkreśla też, że w salonie warto zastosować światło ze ściemniaczami, które pozwolą w zależności od potrzeby regulować jego natężenie. 

W kuchni oświetlenie powinno się skupiać na miejscu przy głównym, roboczym blacie. Tam, gdzie szykujemy posiłki. Może to być wpojone w płytki światło ledowe, podszafkowe, ale i główne - zamocowane pod sufitem z ukierunkowaniem promienia wprost na blat. Dodatkowo zadbajmy o dokupienie lampki, która oświetli stół do rodzinnego spożywania posiłków. On również powinien być jasny, co sprawi, że przyjemniej będzie się nam przy nim siedziało.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również