|   | 

Co warto wiedzieć o osoczu bogatopłytkowym?

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego są stosowane najczęściej po to, aby w naturalny sposób odmłodzić i zregenerować skórę. Charakterystyczne jest dla nich to, że cieszą się coraz większą popularnością. Dla samego osocza bogatopłytkowego charakterystyczne jest między innymi to, że w jego skład wchodzą liczne czynniki wzrostu. To właśnie one pobudzają proces tworzenia kolagenu i naczyń krwionośnych, one też przyspieszają tempo, w jakim powstają komórki naskórka. W rezultacie przyspieszeniu ulega proces regeneracji skóry, ta ostatnia staje się przy tym bardziej elastyczna i napięta. Wygładzają się też zmarszczki i fałdy, a skóra staje się nie tylko lepiej ukrwiona i nawilżona, ale i wizualnie młodsza niż przed zabiegiem.

W czasie zabiegu pobiera się krew pacjentowi wykorzystując w tym celu specjalny zestaw laboratoryjny. Probówki z krwią umieszcza się w wirówce laboratoryjnej, gdzie wiruje się je z odpowiednią prędkością i czasem. Płytki krwi są wówczas oddzielone od innych składników, zagęszczone i zawieszone bezpośrednio w osoczu krwi. Taki koncentrat wraz z osoczem odciąga się do strzykawki, a następnie wstrzykuje do skóry we wcześniej wybrane miejsce zgodnie z technologią znaną nam z zabiegów mezoterapii igłowej lub liniowo – wzdłuż fałd skóry i zmarszczek.

Sam zabieg, w czasie którego wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe (http://klinikamurano.com/twoj-problem_osocze-bogatoplytkowe_57.html), nie powinien budzić naszych wątpliwości, uważany jest bowiem za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Nie może być zresztą inaczej skoro osocze jest nie tylko w stu procentach biokompatybilne, ale i immunologicznie neutralne, nie trzeba więc obawiać się ryzyka wystąpienia reakcji uczuleniowych. Zabieg charakteryzuje się też wysoką skutecznością w realizacji oczekiwanego przez nas efektu. 

Sam zabieg, znany też jako plazmolifting, jest stosowany przede wszystkim wówczas, gdy mamy do czynienia z oznakami starzenia: zmarszczkami, bruzdami, kurzymi łapkami i zmniejszoną gęstością skóry. Warto o nim pomyśleć i wówczas, gdy zależy nam na szybszym gojeniu się skóry. Jest to znakomite rozwiązanie tak dla pacjentów, którzy chcą się odmładzać z wykorzystaniem naturalnych metod, jak i dla tych, którzy zmagają się z alergią.

Innym zabiegiem o charakterze dopełniającym, w czasie którego wykorzystywana jest krew pacjenta jest fibryna autologiczna. Pozyskuje się ją bezpośrednio z krwi pobranej od pacjenta z wykorzystaniem odpowiedniej probówki i odwirowanej w wirówce tak, jak ma to miejsce w przypadku osocza bogatopłytkowego. W tym przypadku do osocza dodaje się czynnik, dzięki któremu możliwe staje się utworzenie autologicznej fibryny, gdy zaś preparat jest już gotowy, można go podać bezpośrednio do skóry wykorzystując w tym celu niezawodną igłę oraz strzykawkę. Autologiczna fibryna pozwala na zredukowanie zmarszczek na twarzy, przyczynia się jednak również do tego, że sama twarz ulega wizualnemu odmłodzeniu. Fibryną wypełnia się miejsca wskazane przez lekarza, a więc te, w których z wiekiem nastąpiły ubytki tkanek podskórnych.

zabiegi osoczem bogatopłytkowym

Samą fibrynę najłatwiej jest zdefiniować jako matrycę autogenną, której zadanie polega nie tylko na stymulowaniu gojenia, ale i na wzroście tkanek miękkich. Jest bogata zarówno w leukocyty, jak i w naczyniowy czynnik wzrostu. Fibryna jest nieoceniona między innymi dlatego, że jest w stanie zainicjować trwałe uwalnianie płytkowego czynnika wzrostu, transformującego czynnika wzrostu i trombospondyny 1.

Już po zabiegu, w skórze, która została wzmocniona poprzez fibrynę autologiczną, tworzy się otoczka, czynniki wzrostu stymulują zaś fibroblasty do tego, aby zintensyfikować produkcję kolagenu. Efekt utrzymuje się nawet przez dwa lata, a zabiegi z użyciem autologicznej fibryny i osocza bogatopłytkowego można wykonać podczas jednej wizyty. Zabiegi tego rodzaju można stosować między innymi w celu rewitalizacji skóry i leczenia blizn potrądzikowych, na tym jednak nie kończą się ich właściwości. Pozwalają one również na leczenie łysienia, przyspieszenie gojenia, co jest szczególnie ważne po zabiegach laserowych, poprawę gęstości, napięcia i kolorytu skóry, a nawet są zalecane w profilaktyce starzenia się skóry.

Liczba zabiegów, które należy wykonać, nie zawsze jest taka sama, co do zasady więc jest mniejsza, gdy mamy do czynienia z osobami młodymi oraz tymi, które znajdują się w tak zwanym średnim wieku. Osocze bogatopłytkowe to przy tym znakomita alternatywa dla pacjentów, u których nie ma możliwości wykonania zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Jest to również idealne uzupełnienie terapii laserowej gwarantujące przyspieszenie gojenia oraz powrotu do codziennych obowiązków. Co więcej, jest to zabieg znakomicie chroniący naszą skórę.

Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie odpowiedniego zestawu, a jednocześnie będziemy przestrzegać zasad higieny, zabieg można uznać za bezpieczny i przewidywalny. Z pewnością jednak nie powinno się go wykonywać w okresie ciąży i karmienia, w przypadku wystąpienia choroby nowotworowej, przy chorobach związanych z zaburzeniami funkcji lub liczby płytek krwi, a także w przypadku zaburzenia jej krzepliwości.

 

Zobacz również

  • Jakie suplementy na boreliozę?

    Borelioza to choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez zakażonego bakterią borrelia burgdorferi kleszcza. Do pierwszych i najczęściej...

  • Sylveco do twarzy

    Sylveco to firma, która ma w asortymencie wyłącznie naturalne kosmetyki. Z powodzeniem oczarują one każdego fana eko kosmetyków...