|   | 

Jakie suplementy na boreliozę?

Borelioza to choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez zakażonego bakterią borrelia burgdorferi kleszcza. Do pierwszych i najczęściej występujących objawów tej choroby należy rumień, który powiększa się obwodowo w miejscu, w którym nastąpiło ugryzienie. Kolejnymi objawami mogą być ogólne zmęczenie, bóle i zawroty głowy, a gdy choroba postępuje, może się zdarzyć porażenie mięśni twarzy, problemy z sercem oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Czy warto stosować suplementy na boreliozę?

Suplementacja w przypadku boreliozy jest wręcz niezbędna. Należy pamiętać, iż leczenie tej właśnie choroby przebiega przez podawanie antybiotyków przez długi czas. Oznacza to, iż organizm będzie potrzebował większej ilości witamin i minerałów niż ilość, jaka jest dostarczana z pożywieniem.

Jakie suplementy warto brać przy boreliozie?

Przede wszystkim należy przyjmować witaminę D, A, E, C, selen oraz witaminy z grupy B. Natomiast cynk, miedź, kwas krzemowy, kwas linolowy to niezbędne preparaty, które trzeba dostarczać do organizmu, ponieważ pomagają odbudowywać kolagen, którym żywią się bakterie wywołujące boreliozę. Warto również sięgać po naturalne produkty wzmacniające organizm jak na przykład olejek z oregano.

Jak wzmocnić organizm po boreliozie?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, leczenie boreliozy może być procesem długotrwałym. Proces polega przede wszystkim na podawaniu antybiotyku, co w dłuższej perspektywie czasu jest bardzo złe dla organizmu. Tak więc po boreliozie należy dać czas organizmowi na regenerację poprzez odpoczynek, zdrową dietę oraz najlepszą suplementację. Należy dostarczać wszystkich składników (witamin i minerałów), jakie poprzez stosowanie antybiotykoterapii wymagają codziennego uzupełniania. Suplementacja w tym przypadku jest kluczowa, ponieważ bez dodatkowej dawki wspomnianych powyżej witamin bardzo trudno będzie wrócić do sprawności sprzed choroby. Na szczęście obecnie na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które pomogą nam, dostarczyć wszystkiego czego nasz organizm potrzebuje do odzyskania sił i regeneracji.

Naturalne suplementy na boreliozę

Ważne jest, aby decyzję o przyjmowaniu nawet naturalnych suplementów diety podczas leczenia boreliozy skonsultować z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem. Nie kupujmy niczego na własną rękę, ponieważ w zależności od przebiegu choroby organizm może potrzebować uzupełniania tylko jednego rodzaju witaminy, bądź tylko niektórych minerałów. Jeżeli chodzi o naturalne suplementy diety, to szczególnie polecana jest jeżówka, która wzmacnia układ odpornościowy oraz olejek z oregano. Ten drugi produkt wykazuje bardzo silne działanie przeciwgrzybicze, co jest bardzo ważne dla osób z boreliozą. Warto również włączyć do codziennej walki z tą chorobą rdestowiec japoński, traganek błoniasty czy też czystek siwy. Wszystkie te zioła tworzą naturalne suplementy, które bardzo skutecznie wspomagają walkę z boreliozą.

Zobacz również