|   | 

Jak składować opony?

Ze składowanie opon mamy do czynienia zarówno w ujęciu prywatnym, jak i biznesowym. Każdy użytkownik samochodu przechowuje opony w swoim domu – najczęściej w garażu, piwnicy lub miejscu do tego przeznaczonym. Hurtownie motoryzacyjne, serwisy wulkanizacji oraz producenci opon składują opony w magazynach i centrach dystrybucyjnych – w takim ujęciu wykorzystuje się profesjonalne konstrukcje stalowe optymalizujące przestrzeń przeznaczoną na przechowywanie opon.

Podstawowe warunki składowania opon

W warunkach klimatycznych panujących w Polsce konieczna jest sezonowa wymiana ogumienia. Jeżeli opony będą składowane nieprawidłowo mogą ulec zniszczeniu i nie nadawać się do wymiany po sezonie. Jak wydłużyć czas eksploatacji opon, uniknąć zdeformowania czy też kruszenia się gumy?

Opony powinny być magazynowane w miejscu, które zapewnia optymalne warunki składowania – najlepiej, gdyby było to miejsce relatywnie suche, bez dostępu światła i raczej chłodne.

Jeżeli składujesz opony razem z felgami, możesz je ułożyć jedną na drugą. Warto unikać przechowywania opon, które może doprowadzić do deformacji gumy – np. stawiając je pionowo na nierównej powierzchni.

Przed odłożeniem opon w miejsce składowania warto je zabezpieczyć i umyć. Jest to szczególnie istotne przed sezonem letnim, gdy zamierzamy przechowywać opony, które miały kontakt z trudnymi warunkami eksploatacyjnymi i zalega na nich sól drogowa. Po umyciu opon należy się pozbyć nadmiaru wody i osuszyć koła.

Składowanie opon w warunkach profesjonalnych

W warunkach profesjonalnych stosuje się metalowe systemy regałowe wyposażone w specjalne uchwyty do bezpiecznego i wydajnego składowania opon. Profesjonalne składowanie opon zakład maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynu oraz zapewnienie takich warunków, które przełożą się pełne zadowolenie klienta ostatecznego.

W dużych centrach dystrybucyjnych firm handlujących oponami przez Internet opony składowane są również na paletach. W celu szybkiej realizacji zamówień regały obsługują specjalistyczne wózki widłowe. Równie często systemy składowania opon umieszcza się na antresolach. Zabudowa wielopoziomowa zapewnia łatwy dostęp do przechowywanych opon i upraszcza przygotowanie zamówienia oraz wysyłkę towaru. Podstawą konstrukcyjną wieszaków do składowania opon są regały ramowe. W nowoczesnych obiektach logistycznych wdrażane są systemy w pełni automatyczne.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również