|   | 

Nowoczesny, solidny i kompaktowy - wybieramy laptop dla firmy

Wybór laptopa do firmy nie jest wcale prosty, gdyż na rynku znajdziemy naprawdę niezliczoną ilość ciekawych propozycji. Jeśli jednak mamy skonkretyzowane wymagania oraz limit kwotowy, który możemy przeznaczyć na urządzenie, zadanie wydaje się nieco prostsze. Jaki model wybrać dysponując około 4200 złotych?

Wybierając laptop do firmy chcemy, aby był wydajny, solidny i elegancki. Warto również zwrócić uwagę na podzespoły. Jeśli zamierzamy ze sprzętu korzystać dość długo i w perspektywie mamy plan rozbudowy i aktualizacji, warto zdecydować się na model z nowoczesnym procesorem oraz resztą elementów. Nie warto inwestować dość dużej kwoty w laptop posiadający procesor 2-3 generacje wstecz, gdyż możliwości dalszej rozbudowy będą dość skromne.

Oczywiście mówimy przede wszystkim o obsłudze pamięci RAM. Starsze konstrukcje posiadają pamięci DDR3, nowsze zaś DDR4. Warto iść w tym drugim kierunku. W tej cenie możemy również wymagać szybkiego dysku SSD. Co prawda nie będzie on dysponował dużą pojemnością, ale z pewnością zdecydowanie przyspieszy pracę oraz ogólną wydajność systemu. Na większą ilość danych można przeznaczyć dysk zewnętrzny – w przypadku firmy nawet szyfrowany.

We wszystkie nasze wymagania wpisuje się model Lenovo ThinkPad E470. To model z biznesowej serii, a więc charakteryzujący się wzmocnioną konstrukcją oraz obudową odporną na drobne zarysowania oraz zabrudzenia. To bardzo ważne, aby laptop nawet po dwóch latach intensywnego użytkowania prezentował się elegancko i na poziomie. Na poziomie jest także specyfikacja, która opiera się na procesorze Intel Core i5 siódmej generacji (Kaby Lake) o oznaczeniu 7200U i taktowaniu rdzeni na poziomie 3,1 GHz w trybie Turbo. Na uwagę zasługuje również 8 GB pamięci RAM DDR4 z możliwością rozszerzenia nawet do 32 GB, co z pewnością rozszerzy możliwości sprzętu.

Producent zastosował bardzo szybki dysk SSD o pojemności 256 GB. Za obraz odpowiada dedykowana karta graficzna NVIDIA GeForce 920MX, która nadaje się do mało wymagających gier i programów grafiki 3D, jak również zintegrowany układ Intel HD Graphics 620 do prostszych zadań. W tym przypadku mamy do czynienia z matowym ekranem IPS LED o przekątnej 14,1 cala oraz rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Jeśli w danej chwili niezbędny będzie większy obszar roboczy, można zastosować zewnętrzny monitor podłączony do portu HDMI. Ponadto do dyspozycji mamy między innymi dwa porty USB 3.0, jeden port USB 2.0 oraz czytnik kart pamięci. Na uwagę zasługuje także szyfrowanie TPM oraz przydatny TrackPoint. Cena modelu w tej konfiguracji to około 4200 złotych.

W podobnej cenie dostaniemy model Dell Vostro 5468 z tym samym mocnym procesorem Intel Core i5 siódmej generacji (Kaby Lake) o oznaczeniu 7200U i taktowaniu do 3,1 GHz w trybie Turbo. Wspomaga go 8 GB pamięci operacyjnej RAM DDR4L z możliwością rozbudowy do nawet 32 GB. Na uwagę zasługuje także dedykowana karta graficzna nVidia GeForce GT 940MX oraz zintegrowana Intel HD Graphics 620. Pierwsza z nich pozwoli uruchamiać mniej wymagające gdy, druga zaś sprawdzi się w codziennych pracach nie wykorzystując wiele energii akumulatora.

Na dane użytkownika przeznaczono aż dwa dyski twarde. Jeden z nich to szybki dysk SSD z interfejsem M.2 o pojemności 256 GB, drugi zaś to tradycyjny dysk twardy o pojemności 1000 GB. Wydajny transfer z nośników zewnętrznych zapewnią aż trzy porty USB w standardzie 3.0. Dla niektórych wadą, dla innych zaletą może być 14-calowy ekran o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. W tej cenie taka rozdzielczość jest dość sporym minusem, ale z drugiej strony taki ekran konsumuje mniejszą ilość energii akumulatora. Całość prezentuje się bardzo elegancko i nowocześnie, głównie za sprawą aluminiowej obudowy.

Zobacz również