|   | 

Jaki głośnik bluetooth warto kupić? Jak wybrać?

Ogromna popularność głośników umożliwiających bezprzewodowe połączenie z komputerem czy smartfonem przekłada się na ich duży wybór na rynku. A to komplikuje wybór odpowiedniego modelu. Aby urządzenie dawało jak największe możliwości, warto sprawdzić więc kilka parametrów. Dowiedz się, jaki głośnik bluetooth wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie.

Czystość dźwięku: pasmo przenoszenia

Jeden z podstawowych parametrów wszystkich sprzętów, które są nośnikiem dźwięku: słuchawek czy właśnie głośników. Pasmo przenoszenia to zakres częstotliwości, które są (jak wskazuje nazwa) przenoszone przez urządzenie. Wskazane jest zawsze w hercach (Hz) i kilohercach (kHz). Pierwsza, najniższa liczba dotyczy niskich dźwięków (basu) a druga, najwyższa, wysokich. Pasmo przenoszenia odpowiednie dla bezpieczeństwa słuchu mieści się w zakresie 20 Hz – 20 kHz. Im bardziej głośnik zbliża się do tych wartości, tym lepszą jakość dźwięku oferuje.

Jeden z najlepszych wyników osiąga HARMAN KARDON Aura Studio 3: to od 45 Hz do 20 kHz. Poszukując tańszego modelu, warto zwrócić uwagę na propozycję marki JBL – Flip 5; za nieco ponad 300 zł można zyskać zakres częstotliwości od 65 Hz do 20 kHz.

Moc #1 – głośność: liczba watów

Warto postawić sobie pytanie: jak dużej głośności oczekuję? Chcę używać głośnika raczej w niewielkim mieszkaniu, czy na imprezie plenerowej? Na podstawie odpowiedzi należy zwrócić uwagę na liczbę watów (W), którą oferuje głośnik. Ze względu na niewielkie wymiary i mobilność można spodziewać się maksymalnie 20 W (i to nie tylko w przypadku najdroższych modeli, ale także i takich za kilkadziesiąt złotych), a minimalnie około 3 W. Naprawdę mocny głośnik bluetooth będzie oczywiście maksymalnie zbliżał się do dwudziestu.

Moc #2: liczba głośników

Decydujesz się na zakup jednego urządzenia, a więc z pozoru jednego głośnika, ale w rzeczywistości może ukrywać się ich kilka w urządzeniu. Teoretycznie im więcej, tym lepiej, jednak w praktyce lepiej postawić na jakość. Mając więc do wyboru sprzęt z 4 głośnikami, każdy po 3 W, lepiej wybrać taki, który ma jeden, ale 20. wattowy głośnik. Co więcej, jeśli użytkownikowi zależy na naprawdę dobrym basie, to warto zdecydować się na model z subwooferem – głośnikiem niskotonowym.

Zasięg działania: liczba metrów

Planujesz włączać muzykę na komputerze stacjonarnym w sypialni na piętrze domu, a słuchać jej w salonie na dole? Musisz zwrócić uwagę na to, jak duży zasięg pracy oferuje głośnik. Zwykle jest to do kilku, maksymalnie kilkunastu metrów.

Czas pracy: liczba godzin

O tym, jaki głośnik bezprzewodowy warto wybrać, decyduje także jego czas pracy możliwy na jednym pełnym naładowaniu baterii. Oczywiście im większa ilość godzin deklarowana przez producenta, tym lepiej dla użytkownika. Naprawdę dobre modele, jak wspomniany wcześniej JBL Flip 5, mogą oferować nawet 12 godzin odtwarzania. Standardowo jest to jednak do około 5-8 godzin na jednym ładowaniu.

Przed zakupem sprawdź co najmniej kilka modeli, które mieszczą się w twoim budżecie – i wybierz ten, który najlepiej odpowie na twoje potrzeby!

Artykuł partnera

Zobacz również