|   | 

Witamina C – tarcza przeciwko wolnym rodnikom

Witamina C to silny antyoksydant, występujący przede wszystkim w świeżych owocach i warzywach. Jej przyjmowanie w odpowiednich ilościach zapobiega stresowi oksydacyjnemu, którego wynikiem są takie choroby przewlekłe jak nadciśnienie, choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory czy choroby neurodegeneracyjne a także za komplikacje pojawiające się u osób chorych na cukrzycę. Dlatego tak ważne dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia jest codzienne spożywanie owoców i warzyw lub suplementów zawierających witaminę C.

Wolne rodniki

Witamina C jest najpopularniejszą substancją stosowaną przeciwko wolnym rodnikom. Czym są te wolne rodniki, przeciwko którym aplikowana jest witamina C? Ni mniej ni więcej cząsteczkami lub atomami, posiadającymi elektron bez pary (niesparowany). A ponieważ każdy atom dąży do posiadania drugiego do pary, wolne rodniki zabierają te elektrony z cząstek budujących organizm człowieka, takich jak kwasy nukleinowe, białka lub tłuszcze. Szczególnie groźne pod tym względem są reaktywne formy tlenu (RFT), ponieważ mają one zdolność do wywoływania mutacji w DNA, co skutkuje często rozwojem nowotworów. Ponadto uważa się, że RFT są odpowiedzialne za stany zapalne, zawał serca, miażdżycę, zaburzenia neurologiczne takie jak stwardnienie rozsiane, choroby Parkinsona i Alzheimera, zaburzenia układu odpornościowego, niektóre choroby układu pokarmowego i stany reumatyczne a nawet za proces starzenia organizmu.

Ochronna funkcja witaminy C

By przeciwdziałać tym stanom, konieczne są antyoksydanty, takie jak m.in. witamina C. Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wielu procesów w organizmie. Jest kofaktorem enzymów syntetyzujących kolagen spajający ludzkie komórki i tkanki. Jego nieprawidłowa synteza przy braku witaminy C skutkuje wiotczeniem skóry i jej szybkim starzeniem. Witamina C wpływa na wchłanianie w przewodzie pokarmowym jonów wapnia i żelaza, bierze też udział w syntezie adrenaliny, hormonów steroidowych i wielu innych związków. Dlatego warto sięgać po tę witaminę, ponieważ jest ona w stanie nie tylko przeciwdziałać rozwojowi rożnych stanów chorobowych, ale w odpowiednich dawkach leczyć pewne z nich. Zapobiega uszkodzeniom mózgu wywoływanym przez wolne rodniki, a w porównaniu do innych organów występuje w mózgu, w dużych stężeniach. Witamina C działa zapobiegająco w dysplazji szyjki macicy, utrudnia tworzenie zmian nowotworowych w śluzówce żołądka oraz hamuje rozwój raka przełyku i żołądka.

W przypadku chorób układu krążenia spożywanie witaminy C oraz innych związków zawartych w świeżych owocach i warzywach hamuje przebieg procesów peroksydacji związków sterolowych i lipidowych, odpowiadających m.in. za rozwój blaszki miażdżycowej, zmniejsza występowanie choroby niedokrwiennej oraz zawałów serca. Ponadto normalizuje ciśnienie krwi, a u chorych na nadciśnienie lub cukrzycę stabilizuje funkcjonowanie śródbłonka. Ponadto pewne badania pokazują, że witamina C może zwiększać efektywność witaminy E m.in., poprzez zwiększenie jej zawartości w tkankach i przez regenerację tokoferolu. Obie te witaminy wzajemnie wzmacniają swoje działanie (zjawisko synergii). Jak wynika z powyższych, regularne spożywanie pokarmów obfitujących w witaminę C, a także produktów wspomagających prace układu pokarmowego, takich jak np. "www.lactoral.pl"jest bardzo ważne.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

  • Jakie suplementy na boreliozę?

    Borelioza to choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez zakażonego bakterią borrelia burgdorferi kleszcza. Do pierwszych i najczęściej...

  • Sylveco do twarzy

    Sylveco to firma, która ma w asortymencie wyłącznie naturalne kosmetyki. Z powodzeniem oczarują one każdego fana eko kosmetyków...