|   | 

Dom

Drewno na ścianę i panele 3D – nowe trendy w aranżacji mieszkań

Chciałbyś urządzić swoje cztery ściany w oryginalny sposób? Masz dosyć farb, tapet, które trzeba odnawiać co jakiś czas, wolisz zainwestować w materiał trwalszy i efektowniejszy? Zdecyduj się na boazerię drewnianą lub panele 3D (np. ehomuteboards.com). Drewno doda elegancji każdemu pomieszczeniu!

Boazeria

Boazeria wraca do łask. Kiedyś kojarzyła nam się z czasami PRL-u, staromodnymi mieszkaniami i brzydkimi blokami. Dziś zmieniło się spojrzenie na boazerię – kiedyś ją lakierowano, dziś używa się środków, które pogłębiają barwę i strukturę drewna, wydobywając to, co z niego najpiękniejsze.

Współczesne deski mają większą szerokość niż „boazerie za czasów naszych babć”, mogą być układane zarówno w poziomie jak i pionie i nie muszą pokrywać całej ściany, a jedynie jej fragment. Możemy mieszać ze sobą różne gatunki drewna, tworząc nietypowe kombinacje, które nie powtórzą się w żadnym innym mieszkaniu.

Do najnowszego trendu należy zaliczyć styl skandynawski, który sprawia, że wnętrza są o wiele przytulniejsze i wydają się być przestronniejsze. Drewno jest wtedy pobielane lub przemalowywane na jaśniejsze barwy. Jest to ciekawy sposób na urządzenie pokojów dla dzieci – im jaśniej, tym przytulniej i bezpieczniej będą się one czuły w danym pomieszczeniu.

Renowacja drewna

O drewno należy regularnie dbać – impregnować je woskiem czy też olejem  - chyba że jest lakierowane – wtedy jest to zbędny zabieg. Jeśli chcemy odnowić lakier, najpierw powinniśmy usunąć pierwszą warstwę papierem ściernym a następnie nałożyć nową warstwę lakieru.

Panele 3D

Dekorowanie ścian wcale nie musi być nudne – farby i tapety są przereklamowane, a ich efektywność jest krótkotrwała. W nowoczesnych mieszkaniach coraz częściej spotkamy panele 3D, które dodają wnętrzu ciekawego charakteru – innowacja połączona z klasyką.

Panele 3D – montaż

Mieszkania, w których wykorzystano drewno lub panele na ścianie czy suficie, są pełne ekstrawagancji i szyku. Czy możliwe jest zamontowanie ich we własnych czterech ścianach samodzielnie? Oczywiście jest to zadanie, które wymaga precyzji, ale może się go podjąć każda osoba. Dokładna instrukcja powinna być dodana przez każdego producenta, w razie ewentualnych wątpliwości możemy zawsze poprosić o pomoc specjalistę. Należy też pamiętać, że niektóre rodzaje paneli nie mogą być montowane od razu na ścianie, tylko na płycie gipsowo-kartonowej.

panele 3D

Jeśli jednak zdecydujemy się sami wyłożyć ścianę panelami (np. z gipsu), powinniśmy się trzymać następujących wskazówek:

- zmierzyć ściany oraz panele, a następnie dopasować je, przyciąć w razie potrzeby. Najważniejsze to odpowiednie rozmieszczenie paneli, tak abyśmy nie musieli później zmieniać ich miejsca; odwiercanie może być uciążliwe i czasochłonne;

- oczyścić ścianę i zagruntować;

- zamontować dodatkową listwę (jeśli jest wymagana);

- na tył paneli nakładamy klej, przyklejamy panele do ściany. Czekamy aż klej wyschnie – ok. dobę;

- możemy pomalować panele na wybrany kolor – techniką natryskową lub wałkiem.

Dostępnych jest wiele poradników dotyczących montażu paneli 3D, wystarczy wpisać w Google frazę "montaż paneli 3d" i otrzymamy filmy oraz instrukcje filmowe. 

Zobacz również