|   | 

Dom

Elektryczne ogrzewanie podłogowe — ciepło na wyciągnięcie ręki

Sposób ogrzewania domu wpływa na ogólny komfort życia jego lokatorów. Jest też ważny przy planowaniu wydatków na utrzymanie nieruchomości. Pomimo wzrostu cen prądu coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe elektryczne. Sprawdź, jakie korzyści niesie takie rozwiązanie oraz dlaczego warto się na nie zdecydować.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest lepsze niż tradycyjne? 

System mat i kabli zasilanych prądem pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła po całym pomieszczeniu, a  przy tym nie generuje wysokich kosztów i jest bezobsługowy. Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być stosowane jako samodzielny lub dodatkowy sposób na dogrzewanie pomieszczeń. Można zamontować je tylko w wybranych pomieszczeniach albo w całym budynku. Zdecydowanie największą jego zaletą jest to, że jest to ogrzewanie bezobsługowe, a zarazem niezwykle efektywne. Generowane ciepło emitowane jest bowiem z podłogi, dzięki czemu równomiernie rozprowadza się po pomieszczeniu. Pozwala to uniknąć problemu typowego dla ogrzewania kaloryferami, kiedy najcieplej jest w pobliżu grzejnika. Podczas procesu instalacji urządzeń grzewczych w żaden sposób nie trzeba ingerować w strukturę ścian czy kuć stropów, a wszelkie elementy elektrycznego ogrzewania ukryte są pod posadzką. Ogrzewanie elektryczne podłogowe nie wymaga instalowania kaloryferów, które negatywnie wpływają na wygląd pomieszczeń.

Ogrzewanie podłogowe wodne a elektryczne — różnice

Ogrzewanie podłogowe wodne składa się z systemu cienkich rur, przez które przepływa gorąca woda. Do tego, aby można było z niego korzystać, niezbędne jest zamontowanie kotła lub pompy ciepła, czyli urządzenia, które będzie podgrzewało wodę do odpowiedniego poziomu. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania podłogowego, trzeba pamiętać o tym, aby obszar, w którym znajduje się instalacja, nie był przykryty meblami czy dywanem, gdyż ograniczają one przewodzenie ciepła. Minusem tego typu rozwiązania jest tempo, z jakim wzrasta temperatura w pomieszczeniu. Woda potrzebuje czasu, by osiągnąć optymalną temperaturę i oddawać ją do otoczenia.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne złożone jest natomiast z przewodów lub mat, które przekazują generowane ciepło do pomieszczenia i w ten sposób je ogrzewają. Są one wykonane z materiału o odpowiednio dobranym oporze elektrycznym, dzięki czemu rozgrzewa się on tylko wtedy, gdy płynie przez niego prąd. Taka instalacja jest wygodna w użyciu i nie wymaga konserwacji. Jeśli stanowi ona jedyne źródło ogrzewania, to nie ma potrzeby montowania w budynku pieców czy pomp, co pozwala znacząco ograniczyć koszty. Maty oraz kable grzejne nagrzewają się bardzo szybko, podnosząc tym samym temperaturę w pomieszczeniu w ciągu kilkunastu minut. Można więc wyłączyć je na czas wyjścia do pracy, a włączyć dopiero po powrocie do domu. 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne — maty i kable

Elektryczne ogrzewanie podłogowe stosowane jest w bardzo różnych pomieszczeniach, od niewielkich, takich jak kuchnia, łazienka czy przedpokój, po przestronne salony i sypialnie. Elementami grzewczym w takiej instalacji mogą być kable lub maty. 

Mata to specjalna siatka wyposażona w zespolone ze sobą przewody emitujące ciepło. Przed ułożeniem podłogi warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich produktów. Producent systemów grzewczych Thermoval proponuje:

  • maty pod panele, podłogi drewniane,
  • maty pod płytki i posadzki kamienne czy betonowe. 

Maty i kable do elektrycznego ogrzewania podłogowego dobiera się także pod względem mocy grzewczej oraz kubatury pomieszczenia. Maty pod panele kładzie się w technologii suchej, jest to więc montaż szybki i prosty. 

Czy ogrzewanie podłogowe elektryczne jest drogie?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to rozwiązanie, które pozwala sporo zaoszczędzić. Jest ekonomiczne i zarazem bardzo efektywne. Maty oraz kable grzewcze szybko się rozgrzewają, dzięki czemu już po kilkunastu minutach w pomieszczeniu panuje odpowiednia temperatura. Moc takiego ogrzewania jest zawsze dobierana do wielkości pomieszczeń.

Darmowe ogrzewanie mieszkania

Koszty ogrzewania mieszkania można zmniejszyć praktycznie do minimum, jeśli elektryczne ogrzewanie podłogowe zostanie połączone z panelami fotowoltaicznymi. Jest to doskonałe rozwiązanie, biorąc pod uwagę założenia programu "Mój Prąd 4.0", który wszedł w życie w kwietniu tego roku. W świetle wprowadzonych zmian prosument sprzedający nadwyżkę wyprodukowanego prądu do sieci, będzie mógł ją odkupić po cenie takiej, jak inni konsumenci. Jest to więc niekorzystne rozwiązanie, jeśli instalacja generuje spore nadwyżki. Podłączenie ogrzewania podłogowego do instalacji fotowoltaicznej umożliwi wykorzystywanie wyprodukowanej energii elektrycznej na bieżąco. Warto też pomyśleć o montażu systemów zarządzania i magazynowania energii. Dzięki nim będzie można znacząco ograniczyć koszty elektrycznego ogrzewania podłogowego jesienią i zimą.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Thermoval

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to doskonały sposób na to, aby zapewnić sobie i swoim najbliższym komfort termiczny nie tylko jesienią i zimą, ale także wiosną i latem, kiedy poranki i noce bywają chłodne. Dzięki niemu w całym pomieszczeniu zapanuje optymalna temperatura, a możliwość zasilania mat i kabli z instalacji fotowoltaicznej sprawia, że korzystanie z nich może być nawet darmowe. Warto jednak zainwestować w systemy niezawodne, stworzone przez firmę z olbrzymim doświadczeniem. Polski producent Thermoval, za pośrednictwem dystrybutorów obecnych w całym kraju, zapewnia dostęp do elementów elektrycznego ogrzewania podłogowego (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe/) z możliwością montowania mat i kabli pod każdym typem posadzki.

Artykuł partnera

Zobacz również