|   | 

Medal okolicznościowy – czy sprawdzi się jako prezent?

Coraz bardziej popularne w Polsce medale okolicznościowe powstają, by upamiętniać najważniejsze wydarzenia w dziejach kraju i świata. Często przypominają także o dziedzictwie wielkich Polaków. Nie ma wątpliwości, że tego rodzaju medal będzie świetnym upominkiem dla pasjonata numizmatyki. Ale nie tylko. Dziś zastanowimy się, komu jeszcze taki prezent powinien przypaść do gustu.

Medal dla miłośnika historii

Numizmatyka była na początku nauką pomocniczą historii. Dziś te dwie dziedziny nadal wzajemnie się przenikają. Szczególnie w Polsce współczesne numizmaty bardzo często upamiętniają istotne wydarzenia, rocznice i postacie z dziejów kraju. Medal pamiątkowy może być zatem doskonałym prezentem dla osoby interesującej się historią. Wystarczy przyjrzeć się seriom oferowanym przez jednego z największych dystrybutorów na polskim rynku – Skarbnicę Narodową. W ofercie znajdują się numizmaty upamiętniające żołnierzy wyklętych, Józefa Piłsudskiego, rocznice bitew i powstań czy polskich władców.

Okolicznościowe medale dla fanów sportu

Tradycyjnie każdemu ważnemu wydarzeniu sportowemu towarzyszą oficjalne monety i medale. Dobrym tego przykładem są igrzyska olimpijskie czy piłkarskie mundiale. Numizmaty emitowane z okazji tych imprez są zwykle dość limitowanymi edycjami. Dlatego powinny stanowić gratkę dla prawdziwych pasjonatów sportu i świetnie nadają się na upominek dla nich.

Medale odwołujące się do religii

W Polsce nie brakuje osób głęboko wierzących. Dla nich doskonałym prezentem będą medale okolicznościowe odwołujące się do religii. W polskiej numizmatyce często spotykanymi motywami są obrazy Matki Boskiej, wizerunki Jana Pawła II czy chrzest Polski, który przypomina o sięgających ponad 1000 lat wstecz chrześcijańskich korzeniach naszego kraju.

Medale z cennych kruszców

Warto pamiętać, że najpiękniejsze współczesne medale okolicznościowe i monety są wykonane z cennych kruszców, przede wszystkim srebra i złota. Nierzadko zawierają dodatkowe zdobienia stworzone z wykorzystaniem innowacyjnych technik. Te małe dzieła sztuki mogą więc być trafionym prezentem dla każdego, ze względu na swoje uniwersalne piękno i wysoką jakość wykonania.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również