|   | 

Dom

Jak dobrze zagospodarować piwnicę?

Piwnica to funkcjonalne pomieszczenie, które warto wykorzystać i odpowiednio zagospodarować zarówno gdy mieszkamy w domku jednorodzinnym, jak i w bloku. Piwnica szczególnie przydaje się osobom, które mają małe mieszkanie w bloku.

Wielu z nas traktuje piwnicę jako przydomowy składzik, do którego wynosimy niepotrzebne sprzęty. Zagospodarowanie piwnicy często jest nieprzemyślane i chaotyczne, przez co ciężko jest później cokolwiek znaleźć. Jednak przy odpowiednim zaaranżowaniu i zagospodarowaniu piwnicy można jak najlepiej wykorzystać wolną przestrzeń.

Mała piwnica w bloku

Piwnica w bloku może pełnić funkcję przechowalni, spiżarni, możemy tam przechowywać wszystkie aktualnie niepotrzebne rzeczy, na które nie mamy miejsca w mieszkaniu i których nie chcemy się pozbywać. W piwnicy przechowujemy rowery, sprzęty sportowe (narty, sanki, deski snowboardowe) sprzęty turystyczne, ubrania, narzędzia, opony. Piwnica to także idealne miejsce na przetwory. Wygląd naszej piwnicy zależy wyłącznie od nas. Odpowiednio urządzona i zagospodarowana piwnica stanie się sympatycznym i przyjaznym miejscem, do którego z przyjemnością będzie się schodziło.

W utrzymaniu porządku w piwnicy doskonale sprawdzą się regały metalowe. Metalowy regał do piwnicy zapewni nam łatwy dostęp do trzymanych tam przedmiotów. Regały metalowe w przeciwieństwie do mebli drewnianych, które wielu z nas trzyma w piwnicy są odporne na wszelkie warunki zewnętrzne, dobrze znoszą duże ciężary, są łatwe w montażu i w utrzymaniu czystości.

Piwnicę warto podzielić na określone sektory i wszystkie rzeczy wynoszone z piwnicy należy umieszczać w miejscach dla nich przeznaczonych. Słoiki z domowymi przetworami należy podpisać i umieścić w miejscach łatwo dostępnych.

Piwnica to także wymarzone miejsce dla osób, które lubią majsterkować. Bardzo pomocny okaże się stół np. w postaci montowanego na ścianie opuszczanego blatu lub stół rozkładany. Tym sposobem zyskamy miejsce do pracy, nie tracąc jednocześnie cennego miejsca do przechowywania różnych rzeczy. W przypadku, gdy planujemy majsterkować lub oddawać się w piwnicy jakiejś innej pasji, np. malowaniu czy rzeźbieniu, należy pomyśleć o zainstalowaniu w piwnicy lepszego oświetlenia.

Jeżeli przechowujemy w piwnicy narzędzia, warto postawić tam odpowiednie pojemniki lub skrzynie z przedziałkami na narzędzia. Wtedy każde narzędzie, śruba, młotek czy klucz będzie pod ręką i nie będziemy tracić czasu na ich szukanie.

Materiał zewnętrzny

Zobacz również