|   | 

Czy przez nową akcyzę będzie opłacalne sprowadzanie aut?

Od początku 2017 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące określania wysokości akcyzy za sprowadzane z zagranicy samochody. Niestety, ci, którzy od teraz pragną kupić auto z innego kraju, muszą przygotować się na wyższe wydatki.

Nowe zmiany przepisów dotyczących akcyzy, które zostały przygotowane przez resort finansów, przede wszystkim mają przeciwdziałać sprowadzaniu do Polski wielu samochodów nieekologicznych, które ze względu na swoje starsze konstrukcje stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego. Mają one zachęcać do kupowania nowszych pojazdów, niemniej jednak, oprócz tego czynnika, rząd chciał w ten sposób podwyższyć wpływy do budżetu.

Do końca 2016 roku stawka akcyzy zależna była od pojemności auta oraz jego wartości. W przypadku pojazdów z mniejszym silnikiem do 2000 ccm wynosiła 3,1 proc. wartości pojazdu, z kolei dla samochodów mających powyżej 2000 ccm – 18,6 proc. Od 2017 roku w życie weszły 32 stawki podatku akcyzowego, które podzielić można na 4 kategorie wiekowe samochodów oraz 8 kategorii pojemności silnika.

Najwięcej będą musieli zapłacić ci, którzy zdecydują się na kupno samochodu starszego niż z rocznika 2004 oraz mającego silnik o pojemności większej niż 4000 ccm, wobec tego opłata nie będzie uzależniona od wartości pojazdu. W efekcie wysokość akcyzy spadnie na pojazdy luksusowe, ale wzrośnie na te najczęściej sprowadzane – starsze, a tym samym tańsze. Nowe przepisy premiują wobec tego te samochody, które mają małe silniki i są nowsze, wobec tego przy ich zakupie z zagranicy warto pamiętać, że akcyza będzie wtedy niższa.

Oczywiście, aby korzystać z pojazdu, wcale nie trzeba być jego posiadaczem i ponosić sporych kosztów związanych z jego zakupem, akcyzą, rejestracją, przeglądami czy paliwem, a także polisą ubezpieczeniową, która również w ostatnim czasie poszła w górę. Alternatywnym rozwiązaniem są nie tylko taksówki, ale tani wynajem aut, na przykład przez serwis 4mobility.pl, który na razie działa w Warszawie, ale planuje rozwój także w innych miejscowościach w Polsce. Z 4mobility.pl można wynająć auto całkowicie on-line w cenie wynoszącej około 1,3-1,5 złotego za kilometr.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również