|   | 

Dom

Odnowienie polisy OC na kolejny rok – o czym należy pamiętać?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) właścicieli pojazdów mechanicznych jest jedynym obowiązkowym typem ubezpieczenia komunikacyjnego. Taka polisa chroni mienie oraz osoby poszkodowane w wyniku szkody spowodowanej przez kierowcę ubezpieczonego pojazdu. Umowa polisy OC zawierana jest na 12 miesięcy, po których odnawia się automatycznie.

Zakup ubezpieczenia OC leży w gestii właścicieli pojazdów mechanicznych – samochodów osobowych, ciężarowych, a także motorów i skuterów. Za brak ważnej polisy narzucane są kary finansowe, których wysokość uzależniona jest przede wszystkim od okresu bez ochrony OC.

Kiedy ubezpieczenie OC nie odnawia się automatycznie?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej polisy OC regulowany jest przez ustawę z 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Obligatoryjnemu ubezpieczeniu podlegają kierowcy z chwilą nabycia samochodu lub innego pojazdu mechanicznego. Za brak ważnej polisy OC narzucone są bardzo wysokie kary finansowe, np. za 14 dni jazdy bez OC grozi kara w wysokości 4000 zł. Mimo że zakres ochrony ubezpieczeniowej OC w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest taki sam, to ceny między poszczególnymi firmami, mogą różnić się nawet o kilkaset zł. Dlatego przed zakupem OC warto skorzystać z kalkulatora lub porównywarki internetowej dostępnej m.in. serwisie Porówneo.

Ubezpieczenie OC zazwyczaj odnawia się automatycznie, a właścicielowi auta wysyłane jest przypomnienie o konieczności uregulowania należności. Jednakże istnieje kilka sytuacji, w których OC nie odnawia się automatycznie. Mowa tu przede wszystkim o:

  • zakupie używanego samochodu z ważnym OC,
  • otrzymaniu samochodu w spadku z ważnym OC,
  • zaległościach w regulowaniu składek OC,
  • zakupie polisy OC krótkoterminowym.

Zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego a polisa OC

Właściciele samochodów mają prawo do wyboru i zmiany firmy, w której ubezpieczają swoje auto. Umowę polisy OC można wypowiedzieć wówczas, gdy zbliża się koniec okresu ochronnego lub wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup używanego auta z ważną polisą ubezpieczeniową. W wypowiedzeniu tym powinny znaleźć się dane osobowe właściciela polisy, adres zamieszkania, numer rejestracyjny pojazdu oraz jego marka i model, a także numer polisy ubezpieczeniowej. Polisę można wypowiedzieć również wtedy, gdy zdecydujemy się na wykupienie ubezpieczenia w innej firmie. Przed wyborem towarzystwa ubezpieczeniowego warto zorientować się na rynku i zdecydować się na najtańsze OC.

 

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również