|   | 

Co robić w razie zgubienia bagażu?

Jedną z największych obaw podróżujących samolotami jest zagubienie bagażu. To dość częste, dlatego też trzeba przygotować się na taką ewentualność. Co jednak zrobić wtedy, gdy bagaż nie doleciał razem z nami?

Przede wszystkim zdenerwowanie nic nie da. Wtedy, gdy bagaż nie jest dostępny, w takim przypadku warto udać się do znajdującego się na lotnisku punktu zagubionego bagażu. W nim trzeba będzie przedstawić kartę pokładową oraz odcinek świadczący o tym, że bagaż został nadany. Kolejnym krokiem będzie opisanie zguby, na przykład poprzez wskazanie koloru i typu bagażu, a także wypełnieni specjalnego formularza – należy podać w nim między innymi adres, na który bagaż ma być dostarczony, gdy zostanie znaleziony.

Co należy nam się za zagubiony bagaż?

Oczywiście, najlepiej pamiętać o przygotowaniu się na taką sytuację, dlatego w swoim bagażu podręcznym warto mieć rzeczy, które mogą przydać się nam w podróży, gdy bagaż główny się zagubi. Wtedy, gdy bagaż od razu się nie odnajdzie, można otrzymać od przewoźnika niewielką zapomogę, której wysokość wynosi zazwyczaj do 100 dolarów lub euro. Taka zapomoga oferowana jest jednak tylko przez wybranych przewoźników.

Można też ubiegać się o odszkodowanie za zgubiony bagaż, gdy w wyznaczonym czasie nie zostanie on znaleziony. W tym przypadku również trzeba będzie wypisać odpowiednie dokumenty, niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że nie zawsze otrzymamy je w wysokości pokrywającej wartość bagażu. Należy pamiętać o tym, że najbardziej wartościowe rzeczy, na przykład laptop, biżuterię należy mieć przy sobie.

Dodatkowe ubezpieczenie bagażu

Gdy chcesz zabezpieczyć się dodatkowo na wypadek zagubienia bagażu, możesz wykupić też specjalną polisę ubezpieczeniową w ramach polisy turystycznej. Dzięki niej będzie można otrzymać odszkodowanie w takich kłopotliwych sytuacjach – często w ekspresowym tempie, by pokryć wydatki.

Polisy tego rodzaju można kupić na stronie bm.pl, która zajmuje się sprzedażą ubezpieczeń turystycznych różnych ubezpieczycieli. Dzięki bm.pl można łatwo wyszukać najlepszą polisę i kupić ją on-line.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również